górne tło

Pięciu chętnych do modernizacji żłobka przy ul. Sienkiewicza

Pięć ofert wpłynęło w przetargu ogłoszonym przez Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie na kompleksową modernizację i przebudowę żłobka samorządowego nr 14 przy ul. Sienkiewicza 24. Obecnie propozycje są analizowane. Wyniki rywalizacji poznamy w ciągu miesiąca.

Zakres robót obejmie cały szereg elementów, związanych z remontem i przebudową budynku żłobka samorządowego przy ul. Sienkiewicza. Zadaniem wykonawcy będzie m.in. przeprowadzenie izolacji termicznej i przeciwwodnej ścian zewnętrznych i fundamentów, obróbki blacharskie parapetów i rynien spustowych, wymiana i konserwacja okien, docieplenie poddasza, remont dachu.

W wykazie planowanych robót jest też wymiana instalacji wewnętrznych, w tym zastąpienie ogrzewania gazowego miejskim ciepłem systemowym. Wyłoniona w przetargu firma ma się też zająć konserwacją detali architektonicznych, remontem balustrad, drogi dojazdowej, a także przebudową budynku gospodarczego oraz budowa wiaty śmietnikowej. Co ważne, prace modernizacyjne w budynku żłobka mają być prowadzone w oparciu o wytyczne konserwatorskie.

Niedawno minął termin składania ofert w przetargu ogłoszonym przez ZIM w Krakowie na realizację prac modernizacyjnych. – Wpłynęło pięć propozycji firm i konsorcjów firm. Teraz komisja przetargowa przeanalizuje oferty pod względem formalnym. Wyniki zamówienia poznamy w ciągu miesiąca – informuje Łukasz Szewczyk, p.o. dyrektora ZIM w Krakowie. Zgodnie z planem, kompleksowa modernizacja żłobka ma być przeprowadzona jeszcze w tym roku.

Warto wiedzieć, że ZIM ubiega się o unijne dofinansowanie dla tego zadania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 „Działanie 4.3 poprawa efektywności energetycznej w sektorze publicznym i mieszkaniowym, poddziałanie 4.3.1 Głęboka modernizacja energetyczna budynków użyteczności publicznej – ZIT”.

Przypomnijmy, że pochodzący z 1925 roku budynek żłobka samorządowego nr 14 przy ul. Sienkiewicza 24 wpisany jest do gminnej ewidencji zabytków. Pierwotnie został wybudowany jako willa podmiejska. Budynek utrzymany jest w stylu klasycystycznym, pod względem architektury nawiązuje do budowli antycznych. Najbardziej reprezentacyjną częścią willi jest elewacja południowa, której elegancki styl podkreśla przede wszystkim pawilon wejściowy z ciągiem schodów pośrodku, łączący ogród z wnętrzem. Elewację północną wyróżnia kolumienkowy ganek oraz balustrada biegnąca wzdłuż poziomej krawędzi dachu ozdobiona w narożu wazonami kulistymi.