górne tło

Język tematem przewodnim Copernicus Festival 2019

Czy język to narzędzie, które odróżnia nas od innych zwierząt? Czy myślimy w języku? Jaka jest jego natura i rola w codziennym życiu? - to ​niektóre z pytań, na jakie będą odpowiadać eksperci podczas 7. edycji Copernicus Festival, który odbędzie się w dniach 21-26 maja w Krakowie. Uczestnicy przyjrzą się tematyce języka z perspektywy psychologii, literatury, nauk o mózgu czy nowych technologii. Wydarzeniu towarzyszą darmowe wystawy, koncerty i pokazy filmowe.

Głównymi wydarzeniami Copernicus Festival 2019 są wykłady gwiazd światowej nauki. W tym roku będziemy mieć zaszczyt gościć kosmologa Paula Daviesa. Językoznawcę Daniela Everetta, którego badania zrewolucjonizowały nasze myślenie o języku. Jednego z najwybitniejszych filozofów Charlesa Taylora, który przeszedł ciekawą drogę – od filozofii analitycznej, przez filozofię kontynentalną, aż po refleksję na pograniczu nauk kognitywnych. Wykłady wygłoszą także dwie wyjątkowe postaci polskiej nauki i kultury – wybitna językoznawczyni i genialna tłumaczka prof. Elżbieta Tabakowska oraz prof. Jerzy Bralczyk, którego zasługi dla piękna polszczyzny trudno przecenić.

W tym roku w paśmie „Perceptio” będziemy między innymi mówić o języku w kuchni – jak za pomocą języka opisać to, co na języku. Będzie też język teatru i język migowy. A to właśnie język migowy – jak twierdzi dziś wielu uczonych – jest tym, na czym nadbudowana została mowa.

W paśmie „Inventio” spotkamy się z językiem maszyn. Będzie można posłuchać wykładów i zobaczyć maszyny, które produkują język – literaturę, poezję, prowadzą prosty dialog. To będzie ciekawe zderzenie języka ludzkiego – o którym mówi się, że jest ucieleśniony – z językiem maszyn, czyli bytów pozbawionych ciała.

W tym roku „drugim patronem” Festiwalu jest Leonardo da Vinci, którego 500. rocznica śmierci przypadła w maju. Postać Leonarda będzie towarzyszyć w koncercie „Gramatyki tworzenia” we wtorek, 21 maja, czyli pierwszego dnia festiwalu, w Muzeum Narodowym – w towarzystwie swojej „Damy”. Mało osób wie, że Leonardo przedstawiał się jako muzyk. Jest pomysłodawcą teatru muzycznego – patronem duchowym opery. Podczas koncertu wystąpi m.in. Sławomir Zubrzycki, twórca i wirtuoz viola organista, instrumenty wykonanego według pomysłu Leonarda. Będzie także okazja usłyszeć rap inteligencki czy wręcz „filozoficzny” w wykonaniu Łony i Webbera. A także improwizacje rapowe Mikołaja „Miksera” Mądrzyka. Rap jest bowiem nie tylko niezwykle popularnym gatunkiem muzycznym, ale też niezwykłym pod kątem językowym.

Festiwal naukowo-kulturalny Copernicus współtworzą Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych Uniwersytetu Jagiellońskiego, Fundacja Centrum Kopernika, Fundacja Tygodnika Powszechnego oraz wydawca „Tygodnika Powszechnego”. Cele festiwalu to popularyzacja nauki i filozofii, wyjaśnianie ich wpływu na życie społeczne oraz pokazywanie różnorodnych relacji między nimi a innymi dziedzinami kultury, w tym literaturą i sztuką.

Copernicus Festival odbywa się od 2014 r. przy wsparciu miasta Krakowa i licznego grona partnerów.

Więcej informacji na: copernicusfestival.com

Program festiwalu [pdf]