górne tło

Kulturalny poniedziałek w Krakowie

Z początkiem nowego tygodnia czeka nas moc atrakcji i nowych wydarzeń w mieście. Literatura, teatr, kino i muzyka – w dzisiejszym kulturalnym rozkładzie jazdy każdy znajdzie coś dla siebie!

Na początek warto przypomnieć, że trwa akcja „Bilet do teatru za 350 groszy” w ramach Dnia Teatru Publicznego! W wydarzeniu weźmie udział blisko 100 teatrów publicznych z 40 polskich miast. Sprzedaż biletów – prowadzona tylko w kasach – rozpoczęła się 18 maja, ale spektakle będą grane przez cały tydzień – aż do 24 maja.

W mieście rozpoczyna się również Apostrof. Międzynarodowy Festiwal Literatury 2019! Lauren Groff odkryje mroczne zakątki słonecznego Wschodniego Wybrzeża opisane w tomie opowiadań Floryda, Serhij Żadan przeniesie czytelników do objętego wojną Donbasu z książki „Internat”, Łukasz Orbitowski przedstawi ocierający się o tematykę religijną „Kult”, natomiast Marek Krajewski zaprezentuje swoją pierwszą powieść szpiegowską – „Dziewczynę o czterech palcach”. Gościem specjalnym będzie Olga Tokarczuk, dwukrotna laureatka Międzynarodowej Nagrody Bookera. Festiwal Apostrof odbędzie się w Empiku w galerii Bonarka. Szczegóły na: www.festiwalliteratury.pl.

W Kinie Pod Baranami startuje dziś Węgierska Wiosna Filmowa 2019! Prezentowane filmy zabiorą nas m.in. do budapeszteńskiego półświatka lat 30. XX wieku („Budapeszt noir”, reż. Éva Gárdos), przyjrzymy się też zmaganiom prawniczki badającej sprawę morderstwa na tle rasowym („Genesis”, reż. Árpád Bogdán). Gościem specjalnym będzie Márta Mészáros! Szczegółowy program znajdziemy na stronie Kina Pod Baranami.

W księgarni Karakter będziemy dziś rozmawiać na temat książki „Powrót do Reims” autorstwa Didiera Eribona w przekładzie Maryny Ochab. Autor książki, po latach wraca w swoje rodzinne strony, by zmierzyć się z robotniczym pochodzeniem i swoją homoseksualnością w tym kontekście. W rozmowie o jego historii wezmą udział dr Beata Kowalska, socjolożka z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz dr Marcin Śmietana, badacz w Grupie Badawczej Socjologii Reprodukcyjnej na Uniwersytecie Cambridge w Wielkiej Brytanii, członek programu LGBTQ+@Cam w tamtejszym Instytucie Socjologii. S. Spotykamy się o godz. 18.00 przy ul. Tarłowskiej 18.00.

Na koniec nie wypada nie wspomnieć, że dziś w Krakowie wystąpi Stare Dobre Małżeństwo! Zespół właśnie wydał nową płytę pt. „Chłopiec z plakatu”, ale w Operze Krakowskiej z pewnością usłyszymy także i te znane, sprawdzone przeboje. Początek koncertu o godz. 19.00.

Więcej informacji na stronach internetowych „Karnetu”.