górne tło

„Płynie Wisła, płynie… Czy Kraków leży nad Wisłą?”

Muzeum Krakowa zaprasza we wtorek, 28 maja do Pałacu Krzysztofory na debatę w ramach „Krakowskiego kolokwium” pt. „Płynie Wisła, płynie… Czy Kraków leży nad Wisłą?” Początek spotkania o godz. 18.00.

Mieszkańcy Krakowa od wieków czerpali korzyści z bliskości Wisły, ale również ponosili z tego powodu dotkliwe straty. Rzeka dała impuls do zlokalizowania na tych ziemiach grodu, który szybko wyrósł na znaczący ośrodek handlu i rzemiosła. Przez wieki sukces ekonomiczny i kulturowy Krakowa był kształtowany przez rzekę. Za sukces ten jednak wielokrotnie w historii miastu przyszło słono zapłacić. Liczne powodzie nawiedzające miasto skutkowały ogromnymi stratami materialnymi i pochłonęły wiele ofiar.

Współcześnie symbioza między rzeką a miastem nabiera nowego wymiaru. Zagrożenie wystąpienia powodzi jest skutecznie zmniejszane. Podczas gdy zabezpieczenia techniczne chronią mieszkańców Krakowa przed skutkami powodzi, a transport wodny – za wyjątkiem przewozów turystycznych – praktycznie nie istnieje, pojawia się niezwykle istotne pytanie o przyszłość rzeki, o jej rolę i znaczenie dla miasta i jego mieszkańców. Pomysłów na wykorzystanie atutów wynikających z sąsiedztwa rzeki jest wiele.

Należy jednak pamiętać, że symbioza polega na wzajemnych korzyściach. Stale wzrasta przekonanie o tym, że Wisła jest dla Krakowa szansą dalszego, dynamicznego rozwoju. Paneliści spróbują odpowiedzieć m.in. na pytanie, czy Kraków wykorzystuje wszystkie możliwości, jakie stwarza rzeka Wisła.

Dyskutować o tym będą dr inż. Marcin Włodarczyk (Stowarzyszenia Architektów Polskich), Konrad Myślik (Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Krakowa) i Robert Piaskowski (Krakowskie Biuro Festiwalowe). Debatę poprowadzi dyrektor Muzeum Krakowa Michał Niezabitowski.

Wstęp wolny.