górne tło

Napastnik w szkole – dyrektorzy uczyli się, jak reagować

Miasto Kraków przy współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim zorganizowało dla kadry kierowniczej oświaty specjalistyczne szkolenie z zakresu bezpieczeństwa pracy w szkole. W programie szkolenia, które odbyło się w czwartek, 30 maja, były m.in. elementy antyterrorystyczne – procedury i techniki działania w sytuacji, gdy zagrożenie stanowi napastnik z bronią lub innym niebezpiecznym narzędziem.

Szkolenie poprowadził instruktor Paweł Moszner, były oficer jednostki specjalnej Grom. Na specjalistycznych zajęciach dyrektorzy zdobyli wiedzę i umiejętności pozwalające możliwie najlepiej działać i kierować ludźmi w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia. Zapoznali się ze sposobami alarmowania oraz zasadami współpracy ze służbami ratunkowymi i policją, z technikami ratowania ludzi i minimalizacji strat. Poznali procedury bezpieczeństwa gotowe do wdrożenia w szkołach, a także ćwiczenia praktyczne, które będą mogli zrealizować w swoich placówkach.

Wszystko to ma podnieść świadomość w zakresie bezpieczeństwa. Jak realne są w szkole zagrożenia typu terrorystycznego, pokazała niestety tragedia, do której doszło w warszawskiej szkole podstawowej na Wawrze (zginął tam uczeń zaatakowany nożem).

Szkolenie odbyło się w Zakładzie Rozwoju Społecznego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie przy ul. prof. Stanisława Łojasiewicza 4. Zostało ono zrealizowane w ramach Wspomagania Rozwoju Szkół w Gminie Miejskiej Kraków. Wzięło w nim udział 240 osób.

Organizatorami szkolenia byli: Wydział Edukacji UMK, Specjalistyczna Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna dla Dzieci z Niepowodzeniami Edukacyjnymi w Krakowie, Instytut Spraw Publicznych UJ oraz Zakład Rozwoju Społecznego UJ.