górne tło

Cyprien Katsaris po latach w Filharmonii Krakowskiej

W najbliższy piątek, 7 czerwca, o godz. 19.30 i w sobotę, 8 czerwca, o godz. 18.00 odbędą się ostatnie w tym sezonie artystycznym koncerty Filharmonii Krakowskiej w budynku u zbiegu ulic Zwierzynieckiej i Straszewskiego (zakończenie sezonu odbędzie się w kościele św. Katarzyny). Orkiestrę Filharmonii Krakowskiej poprowadzi szef artystyczny instytucji Charles Olivieri-Munroe, solistą wieczorów będzie natomiast dawno niesłyszany w Krakowie pianista francuskiego pochodzenia, Cyprien Katsaris.

Ostatni występ artysty w Filharmonii Krakowskiej odbył się 40 lat temu, orkiestrę poprowadził wówczas wspominany nie tak dawno w związku z 10. rocznicą śmierci Józef Radwan.

Katsaris, wówczas zdobywca nagrody w Międzynarodowym Konkursie Królowej Elżbiety Belgijskiej, w trakcie swojej kariery koncertował z najsłynniejszymi orkiestrami świata, występując pod batutą tak wielkich dyrygentów jak: Leonard Bernstein, Mścisław Rostropowicz, Simon Rattle, Christoph von Dohnányi, Nikolaus Harnoncourt, Kent Nagano czy Dmitri Kitajenko.

Założyciel Katsaris Piano Quintet, przez trzy dziesięciolecia dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu w luksemburskim Echternach, a wreszcie juror Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie w 1990 roku i Artysta UNESCO na Rzecz Pokoju, w Filharmonii Krakowskiej wykona „Koncert fortepianowy f-moll BWV 1056” Johanna Sebastiana Bacha oraz „Fantazję fortepianową C-dur op. 15” Franza Schuberta w mistrzowskiej adaptacji na fortepian i orkiestrę autorstwa Ferenca Liszta.

Program koncertów otworzą „Wariacje symfoniczne” Witolda Lutosławskiego, wykonywane w ramach przedsięwzięcia TUTTI.pl promującego muzykę polską, zamknie zaś słynny poemat symfoniczny Richarda Straussa „Also spracht Zarathustra” („Tako rzecze Zaratustra”) z 1896 roku, zainspirowany książką Fryderyka Nietzschego.

Jak pisze w programie koncertowym Mateusz Borkowski „poemat, którego wykonanie pod batutą samego kompozytora zakończyło się wielkim sukcesem, miejsce w popkulturze zawdzięcza kultowej »Odysei kosmicznej 2001« Stanley'a Kubricka z 1968 roku. Użyta w tym obrazie pełna patosu pierwsza sekwencja utworu (»Wschód słońca«), właśnie dzięki Kubrickowi na zawsze już powiązana będzie z historią kina, stanowiąc niedościgniony wzór na wykorzystanie muzyki w filmie.”

Bezpośrednio przed częścią muzyczną piątkowego wieczoru w sali złotej o godz. 18.30 odbędzie się prelekcja dra Piotra Lityńskiego pt. „Przed koncertem o koncercie” – wstęp na podstawie biletu oraz abonamentu koncertowego. Organizatorem spotkania jest Stowarzyszenie Przyjaciół Filharmonii Krakowskiej.