górne tło

Komentarz KBF w sprawie artykułu pt. „Śledztwo w sprawie transakcji między miejskim biurem i byłym radnym”

Opublikowany w wydaniu Dziennika Polskiego z dnia 6 czerwca br. na stronie A1 i stronie B1 Kroniki Krakowskiej artykuł Piotra Tymczaka pod tytułem „Śledztwo w sprawie transakcji między miejskim biurem i byłym radnym”, zawiera nieprawdziwe informacje.

Nie jest prawdą, aby w dacie zawarcia przedwstępnej a następnie przyrzeczonej umowy sprzedaży (17.04.2015 r. i 7.08.2015 r.) nieruchomości przy ul. Wygranej 2 w Krakowie, Krakowskie Biuro Festiwalowe mogło zakupić nieruchomość bez wydatku 6,5 mln złotych. Przejście prawa własności rzeczonej nieruchomości na rzecz Skarbu Państwa zostało stwierdzone dopiero decyzją Ministra Finansów z dnia 18 lutego 2019 r. Wobec powyższego Krakowskie Biuro Festiwalowe dokonało zakupu nieruchomości z poszanowaniem obowiązującym przepisów prawa oraz w oparciu o zasadę rękojmi wiary publicznej ksiąg wieczystych i przysługuje mu ochrona nabytego prawa własności.

Warto nadmienić, że Krakowskie Biuro Festiwalowe, będące właścicielem nieruchomości przy ulicy Wygranej 2, przed jej zakupem wykonało stosowne analizy prawne oraz dochowało przy tym należytej staranności. Sprawdzane dokumenty nie budziły wątpliwości. W umowie przedwstępnej współwłaściciele nieruchomości oświadczyli, że przedmiotowa nieruchomość jest wolna od jakichkolwiek obciążeń, praw i roszczeń osób trzecich, w tym nieruchomość ta nie jest przedmiotem najmu, nie toczy się w stosunku do strony sprzedającej, jak i do samej nieruchomości żadne postępowanie sądowe ani administracyjne, w tym egzekucyjne, mogące stanowić podstawę roszczeń i obciążeń. 

Michał Zalewski

Rzecznik prasowy

Krakowskie Biuro Festiwalowe