górne tło

323. rocznica śmierci króla Jana III Sobieskiego

W poniedziałek, 17 czerwca w Krakowie odbędą się uroczyste obchody 323. rocznicy śmierci króla Jana III Sobieskiego.

Obchody 323. rocznicy śmierci króla Jana III Sobieskiego rozpoczną się przed kościołem Mariackim, skąd monarcha wyruszył z odsieczą Wiedniowi - o godz. 16.30 przed wejściem głównym do kościoła pod płaskorzeźbą autorstwa Piusa Welońskiego, odsłoniętą w 200. rocznicę odsieczy wiedeńskiej. Następnie historyczny korowód husarzy na koniach przejdzie na Wawel, gdzie o godz. 17.30 w katedrze ks. prałat Zdzisław Sochacki odprawi mszę w intencji zmarłego 323 lata temu króla. Po nabożeństwie odbędzie się złożenie wieńców i odprawa warty przed sarkofagiem króla Jana III Sobieskiego.

Do udziału w wydarzeniu zapraszają prezes Forum Polonii w Austrii Teresa Kopeć, przewodniczący Komitetu Budowy Pomnika Piotr Zapart oraz prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Jan III Sobieski jest jednym z najsłynniejszych Polaków. Posiadał szerokie horyzonty umysłowe i był wszechstronnie wykształcony. Jego osoba kojarzy się z wielkimi zwycięstwami nad Osmanami pod Podhajcami, Chocimiem, Wiedniem i Parkanami, które przyniosły mu nieśmiertelną sławę w świecie i w Europie.

Wraz z papieżem Innocentym XI był inicjatorem powołania wielkiej ligi w celu powstrzymania agresji osmańskiej. Jego osoba kojarzy się z wielkimi zwycięstwami. Stanął na czele armii państw chrześcijańskich i był autorem wiekopomnego zwycięstwa 12 IX 1683 r. Działania te zostały uwieńczone powodzeniem w 1683 r., gdy ich wojska uderzyły na Wiedeń. Uważany był przez współczesnych za bohatera barokowego i był uosobieniem Sarmaty. Kiedy umierał 17 czerwca 1696 r. w Wilanowie były to czasy znacznego regresu państwa.

Pozostał w pamięci jako wybitny wódz, który dał narodowi poczucie wielkości. Jego wielkich zasług nie doceniano w momencie śmierci. Jego sławę chcieli pomniejszyć następcy z dynastii Wettynów. Odżyła ona jednak w momencie odrodzenia państwa, tuż przed rozbiorami. Utrwaliła się w czasie zaborów, także w innych częściach świata. Jan III Sobieski stał się ważną częścią mitu narodowego, bowiem symbolizował wielkość i niezależność Polski. Jego plany wskazywały na dalekowzroczność, a polityczne koncepcje charakteryzowały się rozmachem, były wielkie i realne.

323. rocznica śmierci króla Jana III Sobieskiego