górne tło

Wybory do Parlamentu Europejskiego w liczbach

Od ogłoszenia terminu wyborów do Parlamentu Europejskiego 25 lutego, do ich przeprowadzenia 26 maja, do Urzędu Miasta Krakowa wpłynęło 9421 wniosków w sprawie dopisania do rejestru wyborców (jeśli zamieszkują tu na stałe), bądź do spisu wyborców (jednorazowo) Gminy Miejskiej Kraków.

Referaty ewidencyjno-dowodowe Wydziału Spraw Administracyjnych przyjęły w okresie przedwyborczym 7035 wniosków o wpisanie jednorazowo do spisu wyborców. Około 31 proc. wniosków zostało złożonych za pośrednictwem platformy ePUAP, przy użyciu dostępnego na stronie internetowej obywatel.gov.pl formularza. Do dnia wyborów na podstawie kompletnych wniosków do spisu wyborców dopisano 6202 osoby.

Wyborcy, zamieszkujący na stałe w Krakowie, złożyli także 2386 wniosków o wpisanie do rejestru wyborców. 2117 wniosków złożonych zostało elektronicznie za pośrednictwem platformy ePUAP. Wnioski złożone drogą elektroniczną stanowiły tym samym aż 91 proc. wszystkich wniosków o wpisanie do rejestru wyborców. Do dnia wyborów, do rejestru wyborców Gminy Miejskiej Kraków dopisano w ten sposób 1555 osoby (wnioski kompletne, złożone w terminie).

W okresie poprzedzającym wybory tylko do Referatu Ewidencji Ludności i Dowodów Osobistych Dla Dzielnic od I do VII wpłynęło 3747 wniosków o wpisanie do spisu wyborców, co stanowi ponad 53 proc. wszystkich złożonych wniosków. Natomiast większość wniosków o wpisanie do rejestru wyborców, bo 1065 – odpowiednio 45 proc. wszystkich wniosków, złożonych zostało przez mieszkańców dzielnic Podgórza w Referacie Ewidencji Ludności i Dowodów Osobistych Dla Dzielnic od VIII do XIII.