górne tło

Zakrzówek – zbyt intensywnie i zbyt drogo?

Ruszyła miejska inwestycja,  po zakończeniu której zrewitalizowany Zakrzówek stanie się parkiem. Pojawiają się jednakże pytania – o koszty i o to, czy tak wielka ingerencja w naturę, jak to ma miejsce w projekcie, nie przyniesie negatywnych skutków. Te kwestie porusza w interpelacji radny Łukasz Gibała. A radny Łukasz Wantuch zastanawia się nad darmowym rowerem miejskim jako bonusem do biletu na wszystkie linie.

Radny Łukasz Gibała  przypomina, że 24 kwietnia 2019 roku Komisja Dialogu Obywatelskiego ds. Środowiska podjęła uchwałę, w której postuluje wprowadzenie zmian w planie zagospodarowania przestrzennego obszaru Zakrzówek. Komisja wskazuje, że wiele inwestycji, takich jak np. poszerzenie i oświetlenie ul. Wyłom zagrozi występującym tam chronionym gatunkom. Radny wskazuje też na horrendalne, bo być może sięgające nawet 80 mln zł koszty całości inwestycji. W związku z powyższym radny pyta: czy rekomendacje Komisji Dialogu Obywatelskiego ds. Środowiska, zawarte w uchwale komisji z 24 kwietnia 2019 r. zostaną uwzględnione przy realizacji inwestycji pn. „Zagospodarowanie Parku Zakrzówek w Krakowie”, a jeśli tak, to w jakim zakresie? Czy rozważane jest ograniczenie zakresu projektu zagospodarowania Parku Zakrzówek w taki sposób, aby ingerencja w jego naturalne walory była znacznie mniejsza, a tym samym koszty inwestycji – niższe?

W swojej pierwszej interpelacji radny Łukasz Wantuch zwrócił się z prośbą o zwiększenie dotacji dla łaźni dla bezdomnych przy ulicy Smoleńsk. Jak twierdzi,  powinna ona być czynna 24h na dobę, 7 dni w tygodniu (poza przerwami technicznymi, nie dłuższymi jednak niż parę godzin, w dodatku w nocy), tak aby osoba bezdomna mogła z niej skorzystać w każdej chwili. Radny prosi o wysłanie pisma do fundacji, która prowadzi łaźnię z prośbą o określenie kosztów - dodatkowe etaty, woda, prąd, środki czystości itp.

Radny Wantuch zwrócił się także z prośbą o wystąpienie do firmy obsługującej miejskie rowery Wavelo z inicjatywą czasowego programu pilotażowego, w którym do każdego biletu komunikacji miejskiej na wszystkie linie (za 69 zł) dodane zostanie darmowe 20 minut na rower miejski. Skoro – przekonuje radny - w interesie miasta jest, aby jak najwięcej osób płaciło podatki w naszym mieście, kupowało najdroższy bilet komunikacji miejskiej za 69zł i korzystało z rowerów miejskich, to można by te wszystkie rzeczy połączyć. Radny prosi o wstępne rozeznanie tematu i zorganizowanie oficjalnego spotkania w Urzędzie Miasta Krakowa z udziałem zainteresowanych stron.

W kolejnej interpelacji radny prosi o możliwość wprowadzenia zmian w systemie rekrutacji elektronicznej do przedszkoli FORMICO. Obecny system rekrutacji wykazuje ogół wolnych miejsc w danym przedszkolu bez rozróżnienia i podzielenia ich na grupy wiekowe. W efekcie, jeśli przedszkole posiada np. 30 wolnych miejsc i są to miejsca w różnych grupach wiekowych istnieje szansa, że do przedszkola dostanie się np. 30 sześciolatków, co musi powodować zmiany w innych grupach, a co się z tym wiąże stres i dramaty dzieci, które muszą rozstać się ze swoimi przyjaciółmi i wychowawcami. Ze względu na obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego przez dzieci 6-letnie jest to częsta sytuacja. Radny zwrócił się z prośbą o zmiany w systemie rekrutacji pozwalające na przypisanie dzieci z poszczególnych roczników do konkretnych wolnych miejsc w przedszkolach.