górne tło

„Bliżej kultury…”, czyli sztuka w zasięgu myszki

Wyspiański, Malczewski, Boznańska, Nowosielski ale także najcenniejsze w zbiorach polskich kolekcje rzemiosła artystycznego, uzbrojenia, sztuki Dalekiego Wschodu – a wszystko to na ekranie komputera, tabletu lub smartfonu. Muzeum Narodowe w Krakowie kończy prace nad cyfrowym katalogiem zbiorów.

Od września pod adresem zbiory.mnk.pl udostępnionych zostanie ponad 130 000 fotografii bezcennych dzieł sztuki oraz ich opisów. Będzie można je oglądać, powiększać, zapisywać, poszerzać wiedzę korzystając z opracowań. Wirtualne muzeum to rezultat projektu Bliżej kultury. Cyfryzacja reprezentatywnych kolekcji jednego z najstarszych i największych muzeów w Polsce – Muzeum Narodowego w Krakowie dla e-kultury i e-edukacji”.

– Planowany portal został zaprojektowany zgodnie z założeniem, że cyfrowe zasoby powinny być dostępne dla jak największego grona odbiorców, a nie służyć wyłącznie specjalistom. Dlatego to nie tylko swoisty katalog zbiorów, co zakłada zwykle charakter naukowy. Akcent został położony na prezentację należących do MNK zabytków i dzieł sztuki w sposób zrozumiały, z silną formułą edukacyjną i społecznościową – tłumaczy dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie Andrzej Betlej.

Projekt „Bliżej kultury…” wymagał trzyletniej pracy ponad stu osób. Aby na nowej platformie internetowej można było umieścić zdjęcia dzieł sztuki, starodruków i zabytków rzemiosła, muzealni kustosze musieli wytypować reprezentatywne obiekty, a konserwatorzy – przygotować je do digitalizacji. Ta odbywała się przy pomocy specjalistycznego sprzętu w Pracowni Fotograficznej MNK. Równolegle powstawały: sam portal zbiory.mnk.pl, opracowania obiektów, które mają być na nim prezentowane, założenia działań edukacyjnych i promocyjnych.

– Polscy odbiorcy po raz pierwszy dostaną do dyspozycji wirtualne muzeum z tak olbrzymią liczbą obiektów – mówi Michał Dziewulski, koordynator projektu. – Ich udostępnienie będzie prawdziwym dopełnieniem misji Muzeum Narodowego w Krakowie, które jeszcze szerzej otwiera się na swoją publiczność. Na tym jednak nasza praca się nie skończy. Katalog będzie stale ulepszany i powiększany, by w kolejnych latach stać się ważną w Europie skarbnicą wiedzy o kulturze Polskiej i światowej - zaznacza.

Projekt „Bliżej kultury…” został finansowany ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-20 oraz dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Całkowita wartość projektu to ponad 9 milionów złotych.