górne tło

Bilet do Krakowa

Coraz więcej turystów napływa do europejskich metropolii, w tym do Krakowa. Ich liczba zaczyna pomału zagrażać normalnemu funkcjonowaniu miast. Jak temu przeciwdziałać? Czy specjalny podatek dla turystów, tzw. bilet do miasta byłby dobrym rozwiązaniem? W tej sprawie interpelację złożyła radna Małgorzata Jantos. Z kolei najwięcej interpelacji, bo aż sześć złożyła radna Fijałkowska.                                                                     

W swojej pierwszej interpelacji radna Grażyna Fijałkowska prosi o informację, kiedy zostanie wykonany remont schodów na starej pętli tramwajowej w Prokocimiu, w stronę ul. Górników. Ich stan jest skandaliczny i zagraża bezpieczeństwu pieszych – argumentuje radna.

Radna zawnioskowała również o utworzenie „Parku Krakowian" w parku na os. Rżąka.

Radna Fijałkowska przypomina, że w styczniu 2019 roku składała interpelację w sprawie udrożnienia studzienki kanalizacji opadowej lub poprawienia nawierzchni asfaltowej na ul. Wojciecha Darasza, tak aby woda spływała do studzienki i nie zalewała całej ulicy. Radna pyta kiedy nawierzchnia asfaltowa zostanie poprawiona?

Radna dopytuje też kiedy zostanie wykonana kanalizacja na ul. Duża Góra. I przypomina, że jest pozwolenie na tę budowę.

W związku z odpowiedzią na interpelację ws. przebudowy ul. Mazurskiej wraz z kanalizacją, która realnie będzie możliwa najwcześniej za kilka lat, radna wnioskuje także o wykonanie nawierzchni asfaltowej, podobnie jak jest na sąsiednich ulicach.

Radna Fijałkowska poprosiła także o informację czy stan prawny ul. Okocimskiej jest uregulowany? Pyta też jaki jest koszt wykonania nawierzchni asfaltowej?

Istotny problem porusza radna Małgorzata Jantos. Mianowicie – zastanawia się nad masową turystyką, budzącą coraz więcej i negatywnych emocji. Radna zauważa, że wielkie, popularne miasta zaczynają się zastanawiać, jak można ograniczyć napływ turystów, a mieszkańcy tych miast zaczynają przenosić się w inne miejsca. W zeszłym roku w Krakowie było 13 milionów turystów — to są dane, które zaczynają niepokoić mieszkańców. Dlatego radna przekonuje, że należy podjąć dyskusję, czy to już jest ten poziom, który może zagrażać normalnemu funkcjonowaniu miasta. Radna podaje przykłady pewnych rozwiązań: na przykład włoski parlament zatwierdził dodatkowy podatek od wstępu do Wenecji (którą odwiedza ponad 20 milionów ludzi rocznie) dla turystów jednodniowych. Miałby wynosić od 2,5 do 10 euro w zależności od pory roku. Przed taką dyskusją stoi Trójmiasto. Przypomina też, że kiedyś już pojawił się w Krakowie pomysł, aby wprowadzić podatek od turystów, tzw. bilet do miasta w wysokości 1 euro. Radna prosi o podjęcie dyskusji w tym temacie.  

Do radnego Edwarda Porębskiego zwrócili się mieszkańcy z prośbą o uporządkowanie działek gminnych przylegających do terenu przy Zespole Szkół Specjalnych nr 6 przy ul. Tadeusza Ptaszyckiego 9 w Krakowie. Ww. działki posiadają numer 88/1 i 88/3 obr. 46. Dzięki działaniom gminy Kraków teren szkoły wraz z budynkiem zostały zrewitalizowane, dlatego tak bardzo jest widoczna różnica pomiędzy uporządkowanym terenem szkoły a działkami sąsiednimi. Radny prosi o poparcie starań mieszkańców.

Czy rzeźba św. Krzysztofa w fasadzie Pałacu Krzysztofory zostanie przywrócona? Wnioskuje o to radny Bolesław Kosior, pytając jednocześnie czy były już wykonane jakieś działania odnośnie jej przywrócenia.

Radnemu Kosiorowi został także zgłoszony problem z jakim borykają się Siostry Służebniczki ze Zgromadzenia NMP Niepokalanie Poczętej z ul. Kordylewskiego 12. Sprawa dotyczy terenu posesji i zapadania się gruntu co skutkuje również uszkodzeniem ogrodzenia, które remontowane było 6 lat temu. Jako członek zespołu ds. przyznawania dotacji na remont zabytków Krakowa i uczestnik komisji odbierającej wykonane remonty radny postanowił odbyć wizję w terenie, aby naocznie ocenić skalę zagrożenia. Radny prosi o towarzystwo osoby z Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa.

Radny Łukasz Sęk interpelował  w sprawie oficjalnego konta miasta Krakowa na portalu Twitter. Prosi o wprowadzenie standardów obecności miasta w mediach społecznościowych, które będą prowadzić do dobrej komunikacji z mieszkańcami.

Butelkomat – maszyna, która wypłacała pieniądze za zwrot plastikowych butelek okazał się dużym sukcesem. Jego pomysłodawca – radny Łukasz Wantuch wraca do tej idei w swojej interpelacji.

Radny pyta jakie decyzje będą podjęte w sprawie butelkomatów. Jakie są plany miasta w tej sprawie, jak będzie wyglądał system i kiedy będzie uruchomiony skup butelek po 10 groszy za sztukę?