górne tło

Wygraj książkę z Wydawnictwa Literackiego!

"Historia Krakowa dla każdego" Jana M. Małeckiego to cała historia Krakowa w jednym tomie. Pasjonująca, bogato ilustrowana książka, uwzględniająca najnowszy stan badań historycznych. Polecamy nie tylko krakowianom!

Tysiąc lat dziejów Krakowa w jednym tomie! Najważniejsze wydarzenia, miejsca i ludzie – wszystko opisane piórem Jana M. Małeckiego, profesora PAU, miłośnika Krakowa i wybitnego znawcę jego dziejów. Atutem książki jest lekki język i przystępna forma. Historyczne fakty oraz daty sąsiadują tutaj z licznymi anegdotami i legendami, związanymi z miastem. Całość zaś ilustrują grafiki autorstwa Ignacego Czwartosa, wywodzącego się właśnie z Krakowa rysownika i malarza.

- Aby nie nużyć Czytelnika, zrezygnowano z wszelkich przypisów i odwołań do literatury naukowej, a także nadmiaru dat. Ten brak może zrekompensować dociekliwemu czytelnikowi kalendarium zamieszczone na końcu książki. Ubarwieniu narracji i oddaniu klimatu epoki mają służyć liczne cytaty z oryginalnych źródeł oraz wprowadzone wątpliwości anegdotyczne. Pragnąc zaś przybliżyć opisywane sprawy i zdarzenia, wiązano je z zachowanymi zabytkami – i tymi powszechnie znanymi, i tymi, których się przeważnie, chodząc po mieście, nie zauważa. Nie zrezygnowano też z przypomnienia niektórych legend, zaznaczając jednak, jak się one mają do prawdy historycznej.

fragment „Słowa wstępnego”

KONKURS

Mamy dla Was kilka egzemplarzy książki "Historia Krakowa dla każdego" Jana M. Małeckiego wydanej przez Wydawnictwo Literackie. Aby mieć szansę na wygraną, odpowiedz na pytanie: Ile lat ma miasto Kraków? Na odpowiedź czekamy pod adresem: konkurs.mk@um.krakow.pl do piątku, 26 lipca do godz. 12. W tytule maila wpiszcie: WYDAWNICTWO LITERACKIE, a w jego treści adres, na który ma zostać przesłana książka. Zwycięzców o nagrodzie poinformujemy indywidualnie.