górne tło

Rusza budowa głównej siedziby Muzeum Fotografii

Muzeum Fotografii w Krakowie rozpoczyna budowę głównej siedziby centrum wystawienniczo-edukacyjnego. Drugie z realizowanych przez Muzeum zadań inwestycyjnych otrzymało dofinansowanie ze środków Gminy Miejskiej Kraków oraz z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014–2020, o łącznej kwocie 35 403 203 zł.

– Modernizacja Muzeum Fotografii to kolejna krakowska inwestycja ważna nie tylko dla samego miasta, ale dla całej polskiej kultury. Chodzi przecież o placówkę unikatową, z unikatowym potencjałem. W wielu muzeach znajdują się pojedyncze działy czy kolekcje fotografii, ale tylko krakowskie muzeum w całości poświęciło się temu obszarowi naszego dziedzictwa. Żadne polskie muzeum nie ma takiego dorobku w dziedzinie fotografii – i co za tym idzie – takich możliwości rozwojowych, a dzięki podjętym właśnie działaniom inwestycyjnym możliwości te zostaną odpowiednio wykorzystane – mówi Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.

 

Główna siedziba Muzeum Fotografii powstaje w miejscu dawnej zbrojowni, przy ulicy Rakowickiej 22. W budynku powstanie nowoczesna przestrzeń wystawiennicza i edukacyjna oraz biblioteka z czytelnią. Znajdzie się też miejsce dla księgarni oraz kawiarni. Powierzchnia użytkowa budynku zwiększy się z 1500 do 3300 m kw. Autorem koncepcji architektonicznej jest prof. dr hab. inż. arch. Marek Pabich LACHMAN PABICH ARCHITEKCI. Projekt budowlany i wykonawczy opracował Zespół Projektowy Kontrapunkt architekt Ewa Dobrucka. Instytucja na nową inwestycję pozyskała dofinansowanie ze środków Gminy Miejskiej Kraków w wysokości 27 779 446 zł oraz dofinansowanie ze środków unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014–2020 w wysokości 7 623 757 zł.

Warto przypomnieć, że 19 lipca Muzeum podpisało umowę z Generalnym Wykonawcą robót, firmą RE-Bau sp. z o.o. Otwarcie obiektu zaplanowano w pierwszej połowie 2021 roku. Wcześniej, bo już w czerwcu 2020 roku, muzeum zakończy inwestycję w siedzibie przy ul. Józefitów 16. Podczas prac inwestycyjnych, wystawy można oglądać w zabytkowym budynku Strzelnicy przy ul. Królowej Jadwigi 220 na Woli Justowskiej.

Modernizacja Muzeum Fotografii - prezentacja [pdf]