górne tło

Kampania edukacyjna „Ciąża bez alkoholu”

W ramach Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020 oraz na zlecenie Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych prowadzona jest kampania edukacyjna „Ciąża bez alkoholu”.

Kampania ma na celu uświadomić kobiety w ciąży, iż jest to szczególnie ważny okres, który powinien wiązać się z troską o prawidłowy rozwój nienarodzonego dziecka. Jest to czas zachowania koniecznej abstynencji. Alkohol jako substancja psychoaktywna bez przeszkód przedostaje się przez łożysko docierając bezpośrednio do dziecka i zaburza tym samym jego prawidłowy rozwój przez wszystkie trzy trymestry ciąży. Nie ma bezpiecznej dawki, każda nawet najmniejsza ilość alkoholu- również ten zawarty w czerwonym winie lub piwie, może zaszkodzić.

Jednym z istotnych skutków picia alkoholu w ciąży, może być wystąpienie u dziecka Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych (FASD), które charakteryzuje się uszkodzeniem ośrodkowego układu nerwowego, zaburzeniami neurologicznymi, opóźnieniem rozwoju fizycznego i psychicznego, niedorozwojem umysłowym, zaburzeniem zachowania, nadpobudliwością psychoruchową, wadami rozwojowymi (m.in.: serca i stawów) oraz wystąpieniem dysmorfii twarzy. Zmiany, które powoduje FASD mogą ujawniać się przez wiele lat po urodzeniu, jednocześnie deficyty z nim związane mają  wpływ na rozwój intelektualny oraz społeczny zarówno w okresie dorastania jak i po osiągnięciu dorosłości.

Statystyki wskazują, iż każdego roku na świat przychodzi ponad 100 tysięcy dzieci z FAS (Płodowym Zespołem Alkoholowym). Globalnie ok. 10% kobiet pije alkohol w czasie ciąży, w tym ok. jedna czwarta populacji Europejek. FASD to najbardziej rozpowszechnione niegenetyczne, schorzenie neurorozwojowe dotyczące ok. 1% wszystkich żywych urodzeń. Zgodnie z wynikami badania populacyjnego, w Polsce schorzenie to występuje nie rzadziej niż u 20 na 1000 dzieci w wieku 7-9 lat, w tym pełnoobjawowy Płodowy Zespół Alkoholowy (FAS) dotyczy 4 na 1000 dzieci.

Zasadne jest zalecanie także parom starającym się o dziecko ograniczenie spożywania alkoholu w okresie okołokoncepcyjnym, a w przypadku par z podejrzeniem zaburzeń płodności całkowitej jego eliminacji, gdyż alkohol wzmacnia oddziaływanie obecnych czynników ryzyka niepłodności.

Szczegółowe informacje na temat kampanii „Ciąża bez alkoholu”: ciazabezalkoholu.pl

plakat_ Nie piję za jego zdrowie.jpg