górne tło

Zaplanuj wtorek z kulturą w Krakowie

Chcielibyście nauczyć się klasycznego tańca japońskiego? Interesuje Was dokąd w Podgórzu prowadził królewski trakt? Chcielibyście dowiedzieć się o czym będzie najnowsza książka autorstwa Małgorzaty Fugiel-Kuźmińskiej i Michała Kuźmińskiego? A może jesteście ciekawi perypetii 13-letniego Steviego, który włąśnie wkroczył w okres dojrzewania? Mamy dla Was odpowiedzi na wszystkie te pytania! Wystarczy zapoznać się z naszymi propozycjami na dziś i spędzić ten dzień w kulturalnym Krakowie!

Biblioteka Kraków zaprasza o godz. 17.00 do Filii 33 przy ul. Zakopiańskiej 103 na spotkanie z autorami serii popularnych powieści etnokryminalnych: Małgorzatą Fugiel-Kuźmińską i Michałem Kuźmińskim. Ich książki „Śleboda”, „Pionek” i „Kamień” są jednymi z najbardziej popularnych, współczesnych kryminałów. 18 września premierę będzie miała najnowsza książka autorstwa pary „Mara”. Spotkanie poprowadzi dr Anna Marchewka.

Kino Pod Baranami zaprasza o godz. 19.15 na jedyny krakowski pokaz debiutu reżyserskiego aktora, Jonah Hilla! W świetnie przyjętym na MFF w Berlinie „Mid90s” amerykański komik z zaskakującą subtelnością przygląda się dylematom wieku dojrzewania. Głównym bohaterem filmu jest 13-letni Stevie (Sunny Suljic), dla którego dorastanie wiąże się z serią rozczarowań i upokorzeń. Wychowywany przez samotną matkę chłopak kiepsko dogaduje się z rówieśnikami, a w domu bywa ofiarą agresji starszego brata (Lucas Hedges). Odskocznią od tych problemów okazuje się dla Steviego nowa pasja – jazda na desce.

 

Oddział IPN w Krakowie zaprasza na konferencję naukową, podsumowującą wiedzę o kampanii wrześniowej na froncie południowym. Obrady będą się toczyły w Muzeum Krakowa (sala Miedziana, Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35, wejście od ul. Szczepańskiej 2), w godz. 9.00-18.00. Poruszone zostaną tematy związane z przygotowaniami i planami strategicznymi obu stron konfliktu, przebiegiem działań militarnych, zbrodniami popełnianymi przez wojska niemieckie oraz postawami mieszkańców Polski.

O godz. 18.00 w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha rozpoczną się trzygodzinne warsztaty klasycznego tańca japońskiego jiutamai z mistrzynią, Hanasaki Tokijyo, wybitną nauczycielką i tancerką, głową szkoły Hanasaki-ryu w Tokio. Dzięki skodyfikowanej formie i przekazywanym z pokolenia na pokolenie choreografiom, z których każda stanowi zamkniętą opowieść, odwołującą się do życia codziennego, tradycyjnych wierzeń lub przekazów historycznych, taniec jiutamai porównać można do zwierciadła, w którym odbijają się wszystkie najważniejsze elementy tradycyjnej kultury japońskiej. Udział w warsztatach jest więc doskonałą okazją do bezpośredniego doświadczenia kulturowego bogactwa Japonii. Warsztaty otwarte są dla osób na każdym poziomie zaawansowania.

Muzeum Podgórza zaprasza na wykład dr Roberta Gawła w ramach cyklu „Układ rozkwitania”. Drogi, dróżki, ścieżki, ścieżynki czyli dokąd w Podgórzu prowadził królewski trakt? Co prawda wszystkie drogi prowadzą do Rzymu, ale w Podgórzu droga cesarska prowadziła do pewnego składu... Podstawą rozwoju każdej osady jest układ komunikacyjny - który stanowi swoisty układ krwionośny, decydujący o kierunkach jej rozwoju. Początek spotkania o godz. 18.00.

Lagerstein to australijski zespół folkmetalowy inspirowany piratami, który o godz. 19.00 wystąpi w klubie Zaścianek przy ul. Rostafińskiego 4. Zespół powstał w 2010 roku z prostym założeniem – by grać równie epicki, co pijacki pirate metal pijąc przy tym niewyobrażalne ilości alkoholu. W 2012 roku wydał debiutancki album Drink 'Til We Die, a cztery lata później - album All for Rum & Rum for All.