górne tło

Pospacerujmy po Nowej Hucie

Spacer po miejscach związanych z II wojną światową na terenie Nowej Huty, spacer w ramach projektu „Literacki przewodnik po Nowej Hucie” oraz spacer z przyrodnikiem po Łąkach Nowohuckich to trzy propozycje na spędzenie wrześniowego weekendu na świeżym powietrzu od Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida.

Sobota, 21 września:

Zbiórka o godz. 10.00 przy czołgu nowohuckim (os. Górali 23). Wstęp wolny.

W planie kilka słów o czołgu i Muzeum Czynu Zbrojnego, oglądanie niemieckiej zapory przeciwpancernej na przyczółku mostu kolejki kocmyrzowskiej nad Dłubnią, schronu amunicyjnego Mogiła, cmentarza Mogilskiego i mogiły CK żołnierzy. Po drodze spotkamy wiele elementów związanych z budownictwem schronowym z okresu PRL-u.

Spacer poprowadzi Tomasz Mierzwa - mieszkaniec i pasjonat Nowej Huty, a zwłaszcza tematyki związanej z budownictwem schronowym. Współautor wystawy „Atomowa groza”, przewodnik po schronach Centrum Administracyjnego, członek Małopolskiego Stowarzyszenia Miłośników Historii „Rawelin”.

Zapisy do czwartku, 19 września pod adresem: nowahuta@okn.edu.pl.

Niedziela, 22 września:

Zbiórka o godz. 10.00 przy Pomniku Solidarności na pl. Centralnym.

Pracownia Animacji Ekologicznej wraz z botanikiem dr Maciejem Kozakiem zapraszają na przyrodniczy spacer po Łąkach Nowohucki. Tematem przewodnim będą wartości przyrodnicze i ekologiczne tego miejsca. W Nowej Hucie ważnym elementem krajobrazu są Łąki Nowohuckie, ponad 57 ha użytek ekologiczny. Spacer przyrodniczy z dr Maciejem Kozakiem - botanikiem, znawcą roślin i zbiorowisk roślinnych, wielbicielem i obrońcą naturalnej przyrody w mieście będzie okazją do poznania historii, występujących tam gatunków roślin, ptaków, gadów i motyli.

Zapisy do czwartku, 19 września pod adresem: m.baran@okn.edu.pl lub telefonicznie: 12 644 27 65 wew. 21.

Zbiórka o godz. 15.30 na Kopcu Wandy (ul. Ujastek Mogilski).

Nowa Huta jest kobietą. Wszak od początku jej istnienia budowniczki i pisarki budowały ją symultanicznie z cegły i liter, „z żelaza i świadomości”, jak pisała Szymborska. Uczestnicy przemierzą więc Nową Hutę ścieżkami kobiet-pisarek, kobiet-bohaterek, które na kartach literatury współtworzyły i współtworzą mit Nowej Huty.

Spacer poprowadzi dr Anna Grochowska - historyczka literatury i historyczka sztuki, badaczka cracovianów, z urodzenia i wyboru nowohucianka. Autorka m.in. nagrodzonej Krakowską Książką Miesiąca monografii Domu Literatów pt. „Wszystkie drogi prowadzą na Krupniczą”. Niebawem nakładem Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida ukaże się jej „Literacki przewodnik po Nowej Hucie”.

Wstęp wolny. Zapisy do czwartku, 19 września pod adresem: nowahuta@okn.edu.pl.