górne tło

„Bezpieczny powrót” autobusem i tramwajem

Mandaty, pouczenia i wnioski o ukaranie do sądu – to efekty akcji „Bezpieczny powrót” w Komunikacji Miejskiej w Krakowie. Wspólne patrole inspektorów MPK i strażników miejskich rozpoczynają się o godz. 20.00 i trwają osiem godzin.

Najczęściej pasażerowie są upominani m.in. za spożywanie alkoholu, palenie papierosów i zakłócanie porządku publicznego w pojazdach komunikacji miejskiej. Kontrolerzy biletów, którzy także biorą udział w akcji, wystawiają również opłaty dodatkowe za brak ważnego biletu.

 

Celem cyklicznej akcji jest troska o to, aby pasażerowie mogli bezpiecznie podróżować krakowskimi tramwajami i autobusami, szczególnie w godzinach nocnych. Pomysł na to jak skutecznie chronić pasażerów jest prosty. W środku wybranego tramwaju lub autobusu podróżuje inspektor MPK w cywilnym ubraniu i obserwuje wszystko, co dzieje się w środku pojazdu. Gdy zauważy jakiekolwiek zachowanie, które zagraża bezpieczeństwu lub komfortowi podróżujących, natychmiast dzwoni do strażników miejskich lub patrolu policji, którzy jadą swoim radiowozem w bliskiej odległości kontrolowanego tramwaju lub autobusu. Dzięki temu ich reakcja może być natychmiastowa.


Przez cały weekend w centrum miasta służbę pełniło 46 strażników miejskich i 10 policjantów. Strażnicy ujawnili 267 wykroczeń. W związku z tym nałożyli 145 mandatów karnych na kwotę 17 740 zł, przygotowali sześć notatek pod wniosek o ukaranie do sądu, pouczyli 116 osób.

Mundurowi podejmowali interwencje wobec osób popełniających najbardziej uciążliwe dla mieszkańców wykroczenia. Były to między innymi: spożywanie alkoholu w miejscach objętych zakazem, zaśmiecanie i zanieczyszczanie miejsc publicznych, zakłócanie spokoju, porządku i spoczynku nocnego, wybryki chuligańskie i nieobyczajne zachowania.

Strażnicy miejscy: