górne tło

Wybory parlamentarne w Krakowie

Dziś odbywają się wybory do Sejmu i Senatu RP. Lokale wyborcze w Krakowie są czynne w godz. 7.00–21.00.

Prawo udziału w głosowaniu w Krakowie ma obywatel polski, który:

Każdy wyborca jest wpisywany do spisu wyborców. Można być wpisanym tylko do jednego spisu wyborców. Wpisu do rejestru wyborców wyborca dokonuje na stałe. Oznacza to, że wykreślenie z tego rejestru następuje na wniosek wyborcy, lub z chwilą zgłoszenia zameldowania na pobyt stały pod nowym adresem zamieszkania.

Wydział Spraw Administracyjnych informuje, iż wszystkie osoby, które do 8 października złożyły prawidłowo uzupełniony wniosek o dopisanie do spisu wyborców zostaną wpisane na listę wyborców uprawnionych do głosowania w wyborach do Sejmu i Senatu RP w niedzielę, 13 października.

Zgodnie z art. 20 § 1 Kodeksu wyborczego, prezydent Krakowa ma 5 dni na wydanie decyzji o wpisie do stałego rejestru wyborców, więc wyborcy, którzy złożyli wniosek po 6 października mogą nie zostać wpisani do rejestru wyborców, a tym samym – nie będą ujęci na liście wyborców uprawnionych do głosowania w nadchodzących wyborach.

Wyborca, który zamierza zmienić miejsce pobytu przed dniem wyborów może otrzymać zaświadczenie o prawie do głosowania. Z zaświadczeniem takim można głosować w dowolnym obwodzie głosowania w kraju, za granicą lub na polskim statku morskim. Wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania składają wyborcy, którzy zostali ujęci w spisie wyborców w Krakowie do 11 października.

Wyborcy z niepełnosprawnościami:

Wyborca z niepełnosprawnościami może głosować osobiście w lokalu wyborczym w obwodzie głosowania właściwym dla jego miejsca zamieszkania. Może także głosować w wybranym przez siebie lokalu wyborczym, dostosowanym do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. W tym celu powinien on złożyć wniosek o dopisanie do spisu wyborców w wybranym przez siebie obwodzie głosowania. Wniosek należało złożyć w Wydziale Spraw Administracyjnych Urzędu Miasta Krakowa do 11 października.

Wyborca z niepełnosprawnościami może także głosować przy użyciu nakładki na kartę do głosowania sporządzonej w alfabecie Braille'a. W dniu wyborów obwodowa komisja wyborcza wraz z kartą do głosowania wyda wyborcy z niepełnosprawnościami, na jego prośbę, nakładkę na tę kartę. Po oddaniu głosu wyborca obowiązany jest zwrócić komisji obwodowej nakładkę na kartę.

Osoby z niepełnosprawnościami i starsze, mające trudności w poruszaniu się, mogą skorzystać z bezpłatnego transportu do i z obwodowych komisji wyborczych.

Zapisy są przyjmowane w dniu wyborów w godzinach od 7.00 do 21.00 pod numerami telefonów: 12 616 52 83, 12 616 52 78.

Szczegółowe informacje o wyborach w Krakowie znajdują się na stronie Biuletynu Informacji Publicznej pod adresem bip.krakow.pl w zakładce Wybory do Sejmu i Senatu RP 2019. Informacje można także uzyskać pod numerem telefonu – 12 616 14 62.

Zobacz także: