górne tło

Ogrzewalnie dla bezdomnych, pomoc dla bezrobotnych

Pomoc dla bezdomnych w okresie zimy oraz rynek pracy w Krakowie i działalność Grodzkiego Urzędu Pracy  - o tym dyskutowali radni na posiedzeniu Komisji Rodziny, Polityki Społecznej i Mieszkalnictwa.

- Na terenie Krakowa w ciągu roku przebywa około 2300 osób bezdomnych, z czego na stałe jest to ok. 1000 osób dziennie – informuje Witold Kramarz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.  Jak dodaje, Gmina Miejska Kraków zapewnia 700 miejsc czasowego schronienia dla tych osób w różnych formach, począwszy od tych związanych z procesem wychodzenia z bezdomności, jak mieszkania chronione, a skończywszy na miejscach tymczasowych mających na celu ograniczyć ryzyko przebywania w przestrzeni publicznej, szczególnie w niskich temperaturach, w formie ogrzewalni – kontynuował dyrektor Kramarz. Od 1 października funkcjonuje ogrzewalnia przy Centrum Profilaktyki Uzależnień przy ul. Rozrywka, gdzie średnio w ciągu doby przebywa od 6-13 osób. 1 listopada zostaną uruchomione miejsca interwencyjnego schronienia na osiedlu Krakowiaków 46. Planowane jest również uruchomienie ogrzewalni przy ul. Wielickiej 44B, która zacznie działać około 20-25 października. Radny Artur Buszek dopytywał o różnicę między przygotowanymi miejscami dla bezdomnych, a ich statystyczną ilością w przestrzeni publicznej. Jak zapewnił Witold Kramarz - nikt nie zostanie bez pomocy. Radny Bolesław Kosior pytał o to, jaki procent bezdomnych jest spoza Krakowa. Szacuje się, że jest to około 30-40 proc. ogółu. 

W związku z tym, że tereny przy ul. Wielickiej 44B, gdzie obecnie funkcjonuje ogrzewalnia, są przeznaczone do sprzedaży przez Gminę Miejską Kraków, radni jednogłośnie wystosowali wniosek do Prezydenta o wycofanie działek ze sprzedaży.

Drugim punktem posiedzenia była informacja dotycząca stanu bezrobocia oraz działalności Grodzkiego Urzędu Pracy w Krakowie w zakresie pomocy bezrobotnym. Bezrobocie w Krakowie utrzymuje się na stałym, niskim poziomie. W ramach aktywizacji osób pozostających bez zatrudnienia organizowane są m.in. program staży, przeznaczone są środki na kontynuowanie nauki, prace interwencyjne, roboty publiczne i prace społecznie użyteczne  oraz bezzwrotna dotacja na założenie działalności gospodarczej, ciesząca się największym powodzeniem. Radny Krzysztof Sułowski dopytywał o wysokość dotacji na założenie działalności gospodarczej. Jest to kwota 22-25 tys. zł bezzwrotnej dotacji przy założeniu, że działalność jest prowadzona przez okres 12 miesięcy. Radny Michał Starobrat prosił o przygotowanie statystyk dotyczących ilości osób, które skorzystały z dotacji, a potem pojawiły się w rejestrze bezrobotnych np. w okresie 3 lat od zakończenia umowy. Radni dopytywali też o to, czy GUP ma jakieś informacje w sprawie potencjalnych zwolnień w hucie ArcelorMittal. Prócz doniesień medialnych nic do nas nie dotarło – informował dyrektor Grodzkiego Urzędu Pracy Marek Cebulak – w razie potrzeby GUP będzie przygotowany na taką ewentualność.