górne tło

Środowy przegląd kulturalny

W środku tygodnia w krakowskiej kulturze nieco spokojniej. Jej rytm wyznaczony jest przez trwające wydarzenia. Do półmetka dobiega właśnie Unsound Festival 2019 – z lejtmotywem solidarności z okazji 30. rocznicy pierwszych demokratycznych wyborów, a XIV Krakowska Jesień Jazzowa zaprasza na finałowy koncert Swell Project//Rezydencja. Rozpoczyna się drugi dzień Międzynarodowego Biennale Architektury Kraków 2019.

Wśród nowych propozycji na wieczór warto rozważyć kabaret „Koniec świata” w wykonaniu formacji „Stand-up Polska” w Klubie Studio oraz spotkanie w ramach cyklu „Nowa Huta w kulturze – kultura w Nowej Hucie”  w Galerii Huta Sztuki. Tym ostatnim dwóm propozycjom poświęcimy dzisiaj więcej uwagi w naszym przeglądzie.

A tymczasem – czwarty dzień „Unsound Festival 2019”. Upłynie pod znakiem muzyki klubowej z różnych stron świata. Nic dziwnego, że wieczorny koncert w klubie – Szpitalna 1. Na scenie zjednoczenie sił Club Chai z Oakland i Room 4 Resistance z Berlina, które określają swoje brzmienia jako queerowe/niebinarne. Potem armeński Foozool, turecka 8ULENTINA i Deena Abdelwahed z Tunezji zaprezentują muzyki klubową o brzmieniach orientalnych. Następnie występ Luz, didżejki z Belgii, która w swoich niebinarnych bitach miesza dźwięki z Detroit, Jersey i Wysp Brytyjskich. W końcówce sety Avtomata z warszawskiego kolektywu Oramics, a także Satin de Compostela, Natalie Schchepanskye Erotic Pleasure, Object Blue i RRRKRTA z Brutażu. Zapowiada się wyjątkowy niebinarny melanż na Szpitalnej 1. Początek: godzina 21.30. Więcej informacji na stronie Unsound Festival 2019.

„Krakowska Jesień Jazzowa” zaprasza o godz. 20.00 do Radia Kraków (al. Słowackiego 22), na finałowy koncert Swell Project//Rezydencja. Wystąpi awangardowy puzonista amerykański Steve Swell z zespołem. Specjalna oferta dla uczniów i studentów szkół oraz uczelni muzycznych muzykologii, którzy mogą kupić bilet w cenie 10 zł. (wstęp po okazaniu legitymacji). Więcej informacji na stronie Krakowskiej Jesieni Jazzowej.

W Centrum Kongresowym ICE Kraków (ul. Marii Konopnickiej 17) drugi dzień Międzynarodowego Biennale Architektury Kraków 2019. Wisła, niegdyś ważna arteria transportowa krakowskiej gospodarki, oferuje dzisiaj miastu głównie walory rekreacyjne. Czy jednak Kraków w pełni je wykorzystuje? Odpowiedzi na te pytania można jeszcze poszukać podczas drugiego dnia sesji Wstęp wolny (bezpłatna rejestracja). Więcej informacji na stronie krakowskiego oddziału SARP.

W auli Akademii Muzycznej, popularnej „Floriance” (ul. Sereno Fenn’a 15)  trwa drugi sesji naukowo-artystycznej pt. „Grażyna Bacewicz (1909-1969) – skrzypaczka i kompozytorka”. Jako, że  artystka ta mniej znana jest jako kompozytorka, ten aspekt jej twórczości zostanie poddany głębszej analizie - wpierw podczas sesji naukowej (od godz. 14.00) a następnie podczas wieczornego koncertu (o godz. 19.00). Więcej informacji na stronie Akademii Muzycznej.

Na Scenie STU (al. Krasińskiego 16) „Zemsta” A. Fredry w odświeżonej i uwspółcześnionej przez Krzysztofa Jasińskiego wersji w doborowej obsadzie aktorskiej. Zemsta w STU jest dowodem na to, że klasyka nie musi być „zaśniedziałym eksponatem muzealnym” – może błyszczeć i kusić jak szczere złoto! Początek spektaklu: godz. 19.00.

Więcej informacji na stronie Karnetu.

Koniec świata: Wielka Trasa Stand-up Polska

Ekipa Stand-up Polska wyrusza w drogę w składzie „ośmiu wspaniałych” polskiego stand-upu: Michał „Kempa” Kempa, Antoni Syrek-Dąbrowski, Bartek Walos, Wojtek Fiedorczuk, Cezary Jurkiewicz, Piotrek Szumowski, Maciek Adamczyk i Sebastian Rejent! Przed Państwem IX Wielka Trasa: Koniec świata!

Tym razem komicy zajmą się problemami, które nieuchronnie zbliżają nas do tytułowego końca świata. Materiał będzie oscylował wokół globalnych zagrożeń, zarówno tych znanych, jak i mniej pospolitych. Będzie mowa o kataklizmach, chorobach i wojnie. Największych niebezpieczeństwach dla człowieka, ale też o ludzkiej rasie, jako głównym przyczynku problemów kochanej Matki Ziemi. Wszystkie okropieństwa zostaną przefiltrowane przez szalone umysły komików, co spowoduje, że ta mieszanka komedii będzie zagrożeniem samym w sobie.

„Koniec świata” nastąpi dziś wieczorem na scenie Klubu Studio przy ulicy Budryka 4, godz. 17.30.

Więcej informacji na stronie Karnetu.

 

 

Nowa Huta w kulturze – kultura w Nowej Hucie

Ośrodek Kultury im. C.K Norwida dziś wieczorem zaprasza na spacer w ramach cyklu „Nowa Huta w kulturze – kultura w Nowej Hucie i obchodów 70-lecia Nowej Huty”, który poprowadzi historyczka sztuki – Monika Kozioł. Tematem spotkania będą wizerunki Nowej Huty oraz Kombinatu w sztukach plastycznych. Prelekcja zostanie podzielona na trzy części, w ramach których zostaną omówione wybrane prace powstałe w latach 50., 60. i 70. Sporo miejsca zostanie poświęcone na przedstawienia wykonane według zaleceń socrealizmu, będącego obowiązującą metodą twórczą w latach 1949-1956. To bowiem one zbudowały nasze wyobrażenie o tym jak wyglądały pierwsze lata budowy Nowej Huty. Prelekcja odbędzie się w przestrzeni Galerii Huta Sztuki, gdzie uczestnicy będą mogli zobaczyć oryginalne prace ukazujące Nową Hutę, pochodzące z kolekcji Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida. Spotkanie w Galerii Huta Sztuki, os. Górali 5, rozpocznie się o godz. 18.00.

Więcej informacji na stronie Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida.

Odwiedź stronę Karnetu, by zobaczyć jeszcze więcej propozycji kulturalnych na dzisiejsze popołudnie i wieczór.