górne tło

Przed nami premiera ostatniej części cyklu „Był sobie król…”

Na tegoroczne Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie, które odbędą się między 24 a 27 października, krakowskie wydawnictwo JAMA szykuje premierę czwartej, ostatniej już części popularnonaukowego cyklu o historii Polski „Był sobie król…”. Jest to seria, która w niezwykle przystępny sposób, poprzez przypadki, przygody i wybryki polskich władców, przybliża czytelnikom dzieje naszego kraju. Napisana rzetelnie, z lekkością i poczuciem humoru, stroni od bombardowania datami, ale przemyca nieznane historyczne ciekawostki. Wszystko to jest zaś opatrzone charakterystycznymi ilustracjami oraz niebanalnym wydaniem. To lektura dla każdego, od 10 do 110 lat!

W drugiej części „Pocztu królów wybieranych” dochodzimy do końca epoki królów elekcyjnych, a zarazem do kresu istnienia dawnej Rzeczypospolitej. Koniec był wprawdzie żałosny, lecz po drodze trafiło się jeszcze największe zwycięstwo polskiego oręża, ustanowienie pierwszej w Europie konstytucji. Oprócz momentów tragicznych nie brakowało także komicznych, jak w życiu.

W niniejszym tomie poznamy sześciu nowych władców, czterech krajowców – „Piastów” oraz dwóch cudzoziemców – Sasów. Tylko jeden z tej szóstki był postacią wybitną – Jan III Sobieski, znakomity wódz, za którego sprawą nastąpił największy tryumf oręża polskiego – wiktoria wiedeńska, czyli rozgromienie potęgi tureckiej zagrażającej światu chrześcijańskiemu. Co nie znaczy, że pozostała piątka nie miała na koncie żadnych godnych uwagi osiągnięć. Miała, tylko innego rodzaju i jakby mniejszego kalibru. Michał Korybut Wiśniowiecki i August III Otyły bili rekordy obżarstwa – ten pierwszy potrafił na jednym posiedzeniu pochłonąć 1000 pomarańczy (!), a umarł objadłszy się korniszonami, zaś ten drugi codziennie spożywał obiad złożony z dwudziestu tłustych dań. August II Mocny lubił popisywać się swoją siłą (łamał w rękach podkowy) i mocną głową (w pijackich pojedynkach przegrywał jedynie z carem Piotrem I). Stanisław Leszczyński pobił wszystkie stare rekordy Łokietka w dziedzinie ucieczek i unikania zamachów na swoje życie, a pseudonimami i przebraniami, których w tym celu używał, dałoby się obdzielić co najmniej kilku tajnych agentów. Z kolei jego imiennik Stanisław Poniatowski zdobył sobie wiele mówiący przydomek „męża stu żon” oraz zasłużony tytuł „najbardziej zadłużonego króla Europy”.

Nie od rzeczy będzie dodać, że publikacje popularnonaukowe z cyklu „Był sobie król...” zdobyły sobie uznanie zarówno czytelników, jak i fachowców z branży literackiej i wydawniczej. W konkursie internetowym organizowanym przez portale granice.pl – wszystko o literaturze oraz histmag.org Poczet Piastów otrzymał nagrodę internautów i został ogłoszony „Najlepszą książkę historyczną 2017 roku” w kategorii „Historia niebanalna”, zaś „Poczet królów wybieranych cz.1” zakwalifikowano do finałowej piątki III edycji Nagrody Żółtej Ciżemki za najlepszą książkę dla dzieci i młodzieży w 2018 roku.

Autorem serii jest Mariusz Wollny, pisarz znany czytelnikom z cyklu powieściowego o inwestygatorze (detektywie) królewskim Kacprze Ryksie, który w XVI-wiecznym Krakowie tropi przestępców i rozwiązuje autentyczne sprawy kryminalne, wstrząsające dawną stolicą i całą Rzeczpospolitą.  Za przepiękne, zwariowane i pełne poczucia humoru ilustracje odpowiada z kolei jego córka, Zuza Wollny. Autorzy pod egidą własnego wydawnictwa JAMA publikują książki sami, przy nieocenionym wsparciu wiernych czytelników na akcjach crowdfundingowych na portalu wspieram.to.

Z autorami będzie można porozmawiać na stoisku wydawnictwa (D13 w hali Wisła) JAMA/Kacper Ryx na Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie. W podanych na stronie Targów godzinach Mariusz Wollny podpisywał będzie na stoisku swoje książki.

Patronat nad premierą książki objął portal Magiczny Kraków.