górne tło

Wesoła, Dolne Młyny i szereg infrastrukturalnych spraw

Wraca sprawa działek, które krakowska kuria chciała dostać od miasta. W tej sprawie wspólną interpelację złożyli radni Łukasz Gibała i Łukasz Maślona. Ci dwaj radni interpelowali również osobno, podobnie jak radna Grażyna Fijałkowska.

Radni Łukasz Gibała i Łukasz Maślona zwrócili się z prośbą o przesłanie pełnej korespondencji Urzędu Miasta Krakowa i przedstawicieli krakowskiej kurii w sprawie działek w dzielnicy Bronowice, które miały być przekazane pod budowę kościoła. Ponadto radni poprosili o informację, kto zgłosił roszczenia względem własności tych terenów (osoba fizyczna, podmiot prawny czy też konkretny kościół/związek wyznaniowy), na jakim etapie jest ta sprawa i czy może zagrozić powstaniu w tym miejscu parku miejskiego, o który od dawna apelują mieszkańcy?

W związku z podpisaną umową na zakup przez Gminę Miejską Kraków terenów poszpitalnych przy ul. Kopernika radny Łukasz Maślona zwrócił się następującymi pytaniami: czy zostały wykonane badana zanieczyszczenia gleby, wód podziemnych i budynków, które miasto zakupiło? Czy została wykonana wycena terenu na którym funkcjonował kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny? Na jakim etapie są rozmowy z zakonem Salwatorianów dotyczące udostępnienia parku Jalu Kurka mieszkańcom? Czy miasto Kraków ma zlokalizowane tereny, należące do kurii metropolitalnej, którymi jest zainteresowane ze względu na potrzebę realizacji funkcji publicznych? Jaki konkretny model konsultacji społecznych przewiduje UMK w procesie tworzenia projektu zagospodarowania przestrzeni zakupionych terenów poszpitalnych?

W związku z prowadzonymi pracami budowlanymi polegającymi na przebudowie wiaduktu kolejowego przy ul. Łokietka, radny Maślona poprosił o informację, kiedy zostaną zakończone prace i wiadukt zostanie oddany do użytkowania. Jak twierdzi radny, mieszkańcy zwracają uwagę na fakt, że prace nie zostały dokończone, co nie wpływa na poprawę przepustowości drogi biegnącej pod wiaduktem.

 

Jako, że nadal nie doszło do porozumienia władz miasta, oraz właścicieli klubu Wisła Kraków S.A. - radny Maślona zwrócił się z prośbą o poddanie analizie prawnej możliwości rozwiązania tej sytuacji związanej z wieloletnim zadłużeniem klubu wobec Miasta, pod kątem restrukturyzacji tych długów. Radny ma tu na myśli konkretne rozwiązanie, czyli oddanie terenów należących do Wisły Kraków do Skarbu Państwa, a następnie we władanie Gminy Miejskiej Kraków, w zamian za anulowanie zobowiązań względem naszego miasta. Tereny, o wartości odpowiadającej wysokości zadłużenia, mogłyby służyć mieszkańcom Krakowa w celach rekreacyjnych lub też innej funkcji publicznej – przekonuje radny. 

Radny Maślona poprosił także o wyjaśnienie sprawy związanej z zagospodarowaniem przestrzeni publicznej u zbiegu ulic Rajskiej i Dolnych Młynów. Mieszkańcy podnoszą kwestie niewłaściwego urządzenia tego terenu, szczególnie zaprojektowania ławek w mało funkcjonalnym układzie, który sprzyja licznym przypadkom zakłócania ciszy nocnej i libacjom alkoholowym.

 

Wobec doniesień prasowych dotyczących zanieczyszczeń terenu przy Dolnych Młynów 10 Urząd Miasta Krakowa zlecił badanie gleby i wód podziemnych na tym terenie. Radny Maślona poprosił zatem o informację, czy rzeczywiście badania takie zostały przeprowadzone, a jeśli tak, to czy były wykonywane zgodnie z metodyką przedstawioną w Rozporządzeniu Ministra Środowiska z 1 września 2016 r. w sprawie sposobu prowadzenia oceny zanieczyszczenia powierzchni ziemi? Radny prosi także o udostępnienie wyników tych badań, oraz odpowiedź na pytanie, dlaczego obszar ten nie był do czasu wykrycia zanieczyszczeń zgłoszony przez UMK do rejestru historycznych zanieczyszczeń powierzchni ziemi. 

 

Z badań przeprowadzonych przez ARC Rynek i Opinia oraz Forum Odpowiedzialnego Biznesu wynika, że mimo wprowadzania kolejnych regulacji dotyczących segregowania odpadów, ich sortowanie deklaruje tylko 66% Polaków. Ma to najprawdopodobniej związek z niską świadomością na temat selekcji odpadów. Biorąc pod uwagę niski poziom wiedzy mieszkańców na temat segregacji odpadów, jak również wyzwania, które stoją przed naszym miastem w najbliższych latach, radny Łukasz Gibała poprosił o odpowiedź na poniższe pytania: Jakiej wysokości środki finansowe zostały przeznaczone od grudnia 2018 roku na kampanię edukacyjną skierowaną do mieszkańców Krakowa w tematyce gospodarowania odpadami w gospodarstwach domowych? Czy obecnie prowadzona jest kampania informacyjna na temat segregacji odpadów? Na kiedy jest planowane wprowadzenie nowych regulacji związanych z wprowadzeniem nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz jakie działania informacyjne skierowane do mieszkańców i zarządców nieruchomości są planowane po wprowadzeniu wyżej wspomnianych regulacji?

Wiele interpelacji złożyła radna Grażyna Fijałkowska. W pierwszej z nich radna wnioskuje
o wpisanie do Budżetu Miasta Krakowa zadania pn. Budowa kanalizacji opadowej w ulicy Działkowej. Podczas opadów cała ulica jest zalana wodą uniemożliwiając poruszanie się pieszym. Radna zawnioskowała również o wpisanie do Budżetu Miasta Krakowa zadania pn. Budowa kanalizacji opadowej w ulicy Duża Góra. Mieszkańcy wykonali dokumentacje, jest pozwolenie na budowę.

Radna Fijałkowska prosi też o informację na jakim etapie jest realizacja uchwały Rady Dzielnicy XII Bieżanów-Prokocim z 21 kwietnia 2015 r. w sprawie „Zielonego Pierścienia XII". Radna pyta, kiedy zostanie wykonana koncepcja „Pierścienia” łączącego ze sobą infrastrukturę istniejących parków: Anny i Erazma Jerzmanowskich, Lilli Wenedy, Aleksandry, Rżąki z terenami przyszłych parków Drwinki i Słone Wody?

Kiedy na terenie zielonym starej pętli tramwajowej w Prokocimiu zostaną nasadzone obiecane magnolie i krzewy ozdobne? – pyta w kolejnej interpelacji radna Fijałkowska.

Radna zapytała na jakim etapie są prace związane z zagospodarowaniem Wzgórza Kaim. Wpis WKZ uprawomocnił się w marcu bieżącego roku. Czy zostały podjęte działania na rzecz wykupu działek przy pomniku?

Radna Fijałkowska chce także wiedzieć, na jakim etapie są prace związane z wykonaniem zadania „Budowa dojazdu do szkoły podstawowej z oddziałami integracyjnymi nr 148 przy ul. Żabiej - opracowanie koncepcji, projektu budowlanego i wykonawczego z uzyskaniem ostatecznych decyzji administracyjnych”. Radna przypomina, że zgodnie z umową termin realizacji zadania określono na 13 października 2019 roku.

Kolejne pytanie radnej dotyczy etapu, na jakim jest wykonanie zagospodarowania terenu zielonego nad zalewem Bagry po stronie wschodniej.

Radna Fijałkowska prosi o informację, kiedy zostanie obniżona nawierzchnia na ul. Andrzeja Małkowskiego przy skrzyżowaniu z ulicą Wojciecha Darasza, tak aby woda z ulicy Andrzeja Małkowskiego spływała do studzienki kanalizacyjnej na ul. Wojciecha Darasza i nie stała na całej szerokości ulicy uniemożliwiając przejście pieszym?

Radna Fijałkowska również dziękuje: za wykonanie remontu schodów przy pętli tramwajowej w Starym Prokocimiu. Jednocześnie prosi o zamontowanie poręczy również po drugiej stronie schodów. Ta, która została zamontowana znajduje się po stronie pochylni dla wózków i starsze osoby nie mogą z niej korzystać.

Radna poprosiła o ustawienie brakujących znaków drogowych na skrzyżowaniu ul. Erazma Jerzmanowskiego z ul. Jana Kurczaba wskazujących przebieg drogi z pierwszeństwem przejazdu.

Kolejna prośba to ta o ustawienie znaku „zakaz zatrzymywania się” na ul. Prostej na odcinku między ul. Na Wrzosach i al. Adolfa Dygasińskiego.

Radna pyta, czy Wojewódzki Konserwator Zabytków otrzymał wynik konsultacji społecznych w sprawie przebudowy schodów między ul. Jana Zamoyskiego i ul. Kalwaryjską. Ankiety wypełnione przez mieszkańców wykazały pozytywne nastawienie do inwestycji.

Dalej – radna prosi o pilną realizację przejścia dla pieszych na ul. Leonida Teligi. Na koniec radna Grażyna Fijałkowska poprosiła o informację, czy zostały podjęte rozmowy z PKP w sprawie wykonania szyny dla rowerzystów i wózków na kładce dla pieszych nad torami kolejowymi w Prokocimiu i jaki jest ich rezultat?