górne tło

Już po raz drugi „Sztuka do rzeczy – design w Krakowie”

Wykłady, warsztaty, wystawy, konferencje, debaty, prezentacje dizajnerskie, pokazy filmowe, spacery, targi i gry miejskie – tak wygląda druga edycja projektu „Sztuka do rzeczy – design w Krakowie”. Wydarzenie potrwa do 15 grudnia.

Jak podkreślają organizatorzy, wydarzenie „Sztuka do rzeczy – design w Krakowie” doskonale wpisuje się w Strategię rozwoju miasta Krakowa „Tu chcę żyć. Kraków 2030”, której jednym z kluczowych zadań jest zwiększenie wpływu kultury na gospodarkę, poprzez rozwój przemysłów kreatywnych, takich jak projektowanie, sztuka użytkowa, architektura, przemysł filmowy, przemysł wydawniczy i nowe media.

– Chcemy współpracować, integrować krakowskich twórców przemysłu kreatywnego, ale również edukować. „Sztuka do rzeczy – design w Krakowie”, czyli prawie 140 wydarzeń skierowanych do mieszkańców Krakowa, turystów, przyjezdnych i osób zainteresowanych sztuką i dizajnem, to także kierunek budowania jednego z filarów promocyjnych Krakowa – mówi Katarzyna Olesiak, dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK.

Warto dodać, że projekt zbiera pod wspólnym szyldem wydarzenia związane ze sztuką projektowania organizowane pod Wawelem przez kilkudziesięciu partnerów: instytucje, uczelnie, muzea, centra kultury, fundacje i prywatne galerie. W wydarzeniu bierze udział ok. 30 partnerów zewnętrznych, w tym uczelnie wyższe m.in. Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie, Krakowskie Szkoły Artystyczne i Uniwersytet Pedagogiczny.


Podczas projektu „Sztuka do rzeczy – design w Krakowie” nie zabraknie wyzwań kreatywnych. W sobotę, 23 listopada, o godz. 11.00 w Ośrodku Kultury im. C.K. Norwida, w galerii Huta Sztuki, będzie można uszyć ekologiczne torby i worki z materiałów z drugiego obieg. Warsztaty organizowane są dla osób dorosłych.

Organizatorzy nie zapomnieli również o najmłodszych. W sobotę, 30 listopada, o godz. 11.00 w Muzeum Nowej Huty podczas warsztatów przeznaczonych dla dzieci w wieku 8–10 i 11–13 lat „Oko na detal” zostanie zwrócona uwaga na bogaty detal architektoniczny Nowej Huty: bramy, balustrady, rzeźby, neony, mozaiki. Uczestnicy dowiedzą się, że miasto powinno być nie tylko mądrze zaprojektowane, ale też piękne, a architektura oddziałuje również na inne zmysły, nie tylko wzrok. W efekcie tego kreatywnego spotkania dzieci zaprojektują własne dekoracje budynków, a przy tym nauczą się baczniej obserwować otaczającą je miejską rzeczywistość.

 

 

W weekendy czekają na nas jeszcze:

Więcej informacji o wydarzeniu na Facebooku.

Zobacz także: