górne tło

Kulturalny przewodnik weekendowy

To będzie długi weekend, który warto należycie wykorzystać! 

W poniedziałek, 11 listopada, warto wybrać się do Agrafki lub Kina Kika. Obydwa miejsca zapraszają nas na Dzień Filmu Polskiego. Co obejrzymy tego dnia? W Agrafce repertuar pełen gorących jesiennych premier: polski kandydat do Oscara, czyli głośne „Boże ciało” Jana Komasy, „(Nie)znajomi”, czyli remake włoskiego hitu z doborową obsadą czy też „Ikar. Legenda Mietka Kosza” - opowieść o niewidomym pianiście jazzowym. Podobny zestaw filmów znajdziemy w Kice. Poza tymi oczywistymi propozycjami możecie też nadrobić filmy historyczne - „Piłsudskiego” (Agrafka) i „Legiony” (Kika). Repertuar znajdziecie na stronach internetowych kin.

W Teatrze Variete w poniedziałek wystąpi grupa Mikromusic w akustycznej odsłonie. Szukając niecodziennych brzmień grupa sięgnęła po nietypowe instrumenty. Czego nie umieli zrobić sami, kupili u lokalnych rzemieślników bądź znaleźli na targu staroci. Na koncercie można usłyszeć takie instrumenty jak gitary z pudełek po cygarach czy miski dla psów, weselny akordeon, saxhorn barytonowy, basowy flet czy turecki saz. Zespół promuje podczas tej trasy nowe wydawnictwo pt. „Mikromusic z Dolnej Półki”. Coś czujemy, że to będzie naprawdę wyjątkowy koncert! Początek o godz. 20.

Teatr Barakah w ramach swojej serii Muzyczna Jesień proponuje prawdziwą petardę - duet Mikołaj Trzaska i Andrzej Stasiuk na jednej scenie! Najpierw było słuchowisko. Na początku nagrywali w lesie, potem Stasiuk siedział w samochodzie, gdzie czytając swoją powieść, miał w ostrzejszych fragmentach naciskać mocniej pedał gazu. Tak powstała płyta „Kantry” czyli wolne tłumaczenie Stasiuka na muzyczny język Trzaski. Obecnie koncertują z nowym materiałem – Mikołaj Trzaska tworzy na żywo dźwiękowe przestrzenie, do których Stasiuk czyta fragmenty swojej prozy, m.in. z „Kronik beskidzkich i światowych”. Miłośnicy jazzu, dobrej literatury i ciekawych występów powinni znaleźć się w poniedziałek o godz. 20 w Barakah.