górne tło

„W harmonii z pięknem” – wykład o krakowskich ogrodach

Muzeum Krakowa zaprasza na kolejny wykład z cyklu „Muzealna Akademia 67 +/-”. Już w środę, 13 listopada, o krakowskich ogrodach renesansowych opowie dr inż. Zofia Malinowska. Początek o godz. 17.00 w Pałacu Krzysztofory. Wstęp wolny.

Renesans w Krakowie pojawił się na początku XVI wieku. Wówczas to przebudowano zamek na Wawelu, jak również niektóre z gotyckich kamienic. We Włoszech, gdzie narodził się ów styl, oprócz znakomitych rezydencji przetrwało też wiele wspaniałych ogrodów. Niestety nie można tego powiedzieć o Krakowie.

Nasza burzliwa historia nie była łaskawa dla ich delikatnego, wymagającego ustawicznej pielęgnacji tworzywa. Niewielka liczba ogrodów utrzymanych we wspomnianym stylu to współczesne rekompozycje, które jednak doskonale uzupełniają renesansowe budowle tworząc założenia przenoszące nas w klimat tamtej, odległej przeszłości.

Czy ogrody polskiego i krakowskiego renesansu różniły się od ogrodów włoskich z tego okresu? Jakie były kryteria, na których oparto ich układy kompozycyjne? Jakie występowały w nich rośliny? Na przytoczone powyżej pytania, poszukamy odpowiedzi podczas wykładu.