górne tło

Jaki Kraków w kontekście kryzysu klimatycznego?

Projekt Zeroemisyjny Kraków wkracza w kolejną fazę. Zachęcamy mieszkańcom współpracę w zakresie organizacji mikrowydarzeń, tzw. stolików przyszłości, podczas których będziemy tworzyć scenariusze przyszłości Krakowa w kontekście kryzysu klimatycznego. Przedsięwzięcie jest organizowane przez Pracownię Miejską we współpracy z EIT Climate-KIC i Miastem Kraków.   

W oparciu o wiedzę zebraną w 2019 r. będziemy w 2020 r. realizować kolejne przedsięwzięcia, które zaprowadzą nas finalnie do wspólnego celu: Krakowa neutralnego klimatycznie, w którym mimo zmian klimatu dobrze się pracuje, mieszka i żyje. Obecnie trwają prace nad przygotowaniem „mapy problemu emisyjności miasta” – szczegółowego opracowania dotychczas zebranej wiedzy o uwarunkowaniach, barierach i szansach rozwoju miasta w kontekście emisyjności. To, czego jeszcze potrzebujemy, to Państwa spojrzenia na przyszłość Krakowa.

Proponujemy mieszkańcom Krakowa organizację mikrowydarzeń (czas trwania: 1-2 godziny) na początku grudnia br. Jeśli to dla Państwa możliwe - najlepiej w wybranym przez Państwa dniu między 3-6 grudnia, tj. od wtorku do piątku (godziny dowolne, dostosowane do indywidualnych możliwości). 

Razem możemy zdziałać więcej. Reprezentujecie instytucje, stowarzyszenia, fundacje, koła naukowe - społeczności które swoją aktywnością obejmują szeroki wachlarz działań i twórczej refleksji dotyczącej ochrony środowiska, edukacji, architektury, urbanistyki i innych. Jesteście też mieszkańcami Krakowa i bardzo dobrze znacie Miasto - to Państwo macie najlepszą wiedzę dotyczącą możliwych, praktycznych konsekwencji wyzwań, przed którymi staje miasto!

Organizatorzy zapewniają odrobinę wkładu merytorycznego na początek i proponowany sposób tworzenia scenariuszy, a Państwo gotową do twórczych rozmów ekipę (kilku-kilkunastu uczestników) i miejsce, aby rozmowy te mogły zaistnieć.

- Jeśli chodzi o formę spotkania, to proponujemy formułę tzw. stolików przyszłości - przeprowadzenie dyskusji i zanotowanie wniosków/spostrzeżeń i skojarzeń przez uczestników na dużym arkuszu papieru (poprosimy Was potem o ten arkusz, żeby zebrać i zbiorczo opracować wyniki wszystkich mikrowydarzeń). Ostateczna forma mikrowydarzenia zależy jednak od Was - być może macie inny pomysł na to, by jeszcze bardziej zaktywizować uczestników spotkania – mówi dr Małgorzata Surmacz-Wybrańczyk z Pracowni Miejskiej.

Proponowane tematy do przedyskutowania w ramach spotkania:

Wyzwania/tematy, które prawdopodobnie w najbliższych dekadach będą stanowić duże wyzwanie dla Krakowa: 

  1. starzenie się mieszkańców - piramida płci i wieku, prognozy do 2050 r.
  2. miejska wyspa ciepła - życie w gorącym mieście
  3. komunikacja/mobilność w mieście przyszłości
  4. technologie dla klimatu
  5. jedzenie i inna konsumpcja
  6. przestrzeń miasta - zieleń i budynki

Co będą Państwo z tego mieli?

  1. Dla organizatorów i uczestników mamy przygotowane ekoupominki
  2. Wasze scenariusze wniosą cenny wkład w tworzoną przez nas bazę wiedzy o złożonym problemie emisyjności Krakowa - także z perspektywy kolejnych lat, dekad. Raport porządkujący powstałe scenariusze przyszłości zostanie Wam udostępniony - mamy nadzieję, że przyda się Wam w kolejnych działaniach. 
  3. Państwa organizacja/stowarzyszenie/instytucja będzie promowana w materiałach projektu (na stronie, portalach społecznościowych etc.) – z wybranymi osobami/organizacjami/instytucjami nakręcimy krótkie filmy (szczegóły do uzgodnienia).

Zasady współpracy:

W przypadku zainteresowania organizacją mikrowydarzenia w swoim otoczeniu i w przypadku wszelkich pytań prosimy o kontakt z Bartłomiejem Bolczykiem (b.bolczyk@pracowniamiejska.pl) z informacją o:

  1. temacie (z listy proponowanych - powyżej), który Państwa najbardziej interesuje,
  2. ilu przewidują Państwo uczestników i uczestniczek spotkania,
  3. jaki termin Państwu odpowiada,
  4. w jakim miejscu odbędzie się spotkanie.