górne tło

XII Dni Edukacji o Nieswoistych Zapaleniach Jelit

W sobotę, 9 listopada 2019 roku, w krakowskim Radisson Blu Hotel odbyły się XII Dni Edukacji o Nieswoistych Zapaleniach Jelit, organizowane przez Polskie Towarzystwo Wspierania Osób z NZJ „J-elita”. Towarzystwo powstało w 2005 roku z inicjatywy chorych i rodziców dzieci cierpiących na NZJ, jest organizacją pożytku publicznego. Obecnie liczy ponad dwa tysiące członków i ma oddziały w dwunastu województwach. W wydarzeniu udział wzięło około stu pięćdziesięciu osób, w tym pracownicy Referatu ds. Problematyki Osób z Niepełnosprawnościami Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia Urzędu Miasta Krakowa.

Corocznie organizowane Dni Edukacji o NZJ to otwarte i bezpłatne spotkania dla osób chorych na wrzodziejące zapalenie jelita grubego i chorobę Leśniowskiego-Crohna, ich najbliższych oraz wszystkich zainteresowanych problemem. Jak szacują specjaliści, w Polsce na NZJ choruje ponad 50 tys. osób, w tym 35-40 tys. na wrzodziejące zapalenie jelita grubego i 10-15 tys. na chorobę Leśniowskiego-Crohna. Co czwarty pacjent to dziecko. Prognozuje się, że w najbliższych latach liczba chorych może się zwiększyć do 250-350 tys. osób. Choroba jest nieuleczalna - chorzy muszą przyjmować leki przez całe życie – oraz wiąże się z częstymi hospitalizacjami. Pacjenci często przechodzą operacje usunięcia fragmentu lub całego jelita, dla wielu z nich choroba oznacza niepełnosprawność i wykluczenie społeczne.

XII Dni Edukacji o Nieswoistych Zapaleniach Jelit prowadziła Pani Małgorzata Sładek  - Prezes Małopolskiego Oddziału „J-elity”, dr hab. n. med. profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego. Najważniejszymi punktami spotkania były nie tylko wykłady na temat leczenia, diety, problemów związanych z chorobą, praw pacjenta, ale również czas na zadawanie pytań i możliwość bezpośredniego kontaktu osób zainteresowanych ze specjalistami. Podczas Dnia Edukacji Aleksandra Łukasik-Kapica z Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia UMK przedstawiła prelekcję       o rodzajach wsparcia osób niepełnosprawnych. Ponadto w trakcie spotkania pracownicy Referatu ds. Problematyki Osób z Niepełnosprawnościami prowadzili stanowisko informacyjne, gdzie można było uzyskać wiedzę na temat działań Urzędu Miasta Krakowa na rzecz środowiska osób niepełnosprawnych oraz otrzymać wydawane przez Magistrat publikacje: Krakowski Informator dla Osób Niepełnosprawnych oraz Przewodnik po Krakowie dla turysty z niepełnosprawnością.

konferencjajelitajelita