górne tło

Uroczystość pod Pomnikiem Stalag 369

W piątek, 22 listopada na skwerze Generała de Gaulle’a odbyła się, zorganizowana przez Konsulat Generalny w Krakowie, uroczystość z okazji rocznicy zawieszenia broni w 1918 r. i złożenie hołdu jeńcom Stalagu 369. W wydarzeniu uczestniczył  Zastępca Prezydenta Krakowa Bogusław Kośmider oraz Wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa Rafał Komarewicz. 

Pan Konsul Frédéric de Touchet podkreślił, że najważniejszym powodem zorganizowania tej uroczystości jest oddanie hołdu milionom ofiar I wojny światowej, nazywanej samobójstwem Europy. Wspomniano o zasługach Marszałka Ferdynanda Focha i Generała de Gaulle’a, którzy wspierali twórców polskiej niepodległości, oraz o instytucjach, które przyczyniły się do budowania pokoju na świecie: NATO, OBWE, Unii Europejskiej, która „zrodziła się z pragnienia pojednania między Francją a Niemcami, w duchu otwartości i partnerstwa (…) i zagwarantowała nam 62 lata pokoju, rozwoju i współpracy, (…) rozpowszechniając wartości Europy, przy jednoczesnym poszanowaniu różnorodności jej członków”. W obliczu różnych zagrożeń - na tle klimatycznym i związanych z konfliktami – kraje unijne „nie chowają głowy w piasek, rezygnując z bierności (…) i starając się zapewniać o swojej suwerenności, aby nie polegać wyłącznie na dobrej woli sojuszników. To wielka lekcja Generała de Gaulle’a, który dokonał wyboru strategicznej niezależności. Ta ambicja musi nas motywować wspólnie, w duchu odpowiedzialności i współpracy oraz poszanowania naszych wspólnych wartości. To najlepszy hołd, jaki można złożyć wszystkim, którzy zmarli za naszą wolność”.  

Wiceprzewodniczący Rafał Komarewicz przypomniał, że honorowana rocznica jest świętem ku czci ludzi walczących o wolność i demokrację. Kraków zachował historyczną pamięć o ich dokonaniach, m.in. poprzez odrestaurowanie pomnika na terenie byłego obozu Stalag 369, nadanie jednej z ulic nazwiskiem Marszałka Ferdynanda Focha czy placu – Generała Charlesa de Gaulle’a. „Musimy, jako Polacy, pamiętać, że pon. 1,5 mln francuskich żołnierzy zginęło podczas I wojny światowej, abyśmy mogli (…) po 123 latach odzyskać niepodległość”, oba nasze narody wyznają podobne wartości, dlatego powinniśmy współpracować na płaszczyznach kulturalnej, społecznej, gospodarczej., dla szczęścia naszych narodów.

Pan Kapitan Włodzimierz Wolny, reprezentujący kombatantów, zaapelował do młodzieży o zachowanie w pamięci historii, której świadkiem jest teren będący aktualnie miejscem corocznej uroczystości.