górne tło

Przed nami finał projektu „Nowa Huta w kulturze – kultura w Nowej Hucie”

W sobotę, 7 grudnia o godz. 16.00 w Ośrodku Kultury im. C. K. Norwida odbędzie się finał projektu „Nowa Huta w kulturze – kultura w Nowej Hucie”, realizowanego w ramach obchodów 70-lecia Nowej Huty. Podczas wydarzenia podsumowane zostaną działania realizowane w ramach przedsięwzięcia, nastąpi zapowiedź książki o fenomenie Nowej Huty oraz spotkanie z jej autorami. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Dobiega końca projekt „Nowa Huta w kulturze – kultura w Nowej Hucie”, realizowany od kwietnia 2019 r. przez Pracownię Dziedzictwa i Tożsamości Nowej Huty Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida w ramach obchodów 70-lecia Nowej Huty. W sobotę, 7 grudnia w siedzibie organizatora na os. Gorali 5 odbędzie się finał przedsięwzięcia, na które składało się pięć spacerów i dziewięć prelekcji poświęconych różnym tekstom kultury o Nowej Hucie oraz rożnym środowiskom artystycznym tworzącym w tej części Krakowa. Podczas nich omawiano literaturę, fotografię, muzykę, sztuki plastyczne, film, teatr i architekturę. Poszczególne tematy przybliżali ich znawcy: Anna Grochowska, Adam Gryczyński, Paweł Jagło, Monika Kozioł, Maria Malatyńska, Maria Wąchała-Skindzier i Michał Wiśniewski.

O czym dowiedzieli się uczestnicy projektu? Że Nową Hutę uwieczniali plastycy, fotografowie i filmowcy, pisali o niej literaci, tworzono o niej piosenki i sztuki teatralne. Wreszcie sama jako taka stała się tekstem kultury dzięki swojemu niezwykłemu wyrazowi architektonicznemu i urbanistycznemu. Niemal od samego początku toczyło się w niej bogate życie kulturalne i artystyczne. Wyjątkowe było środowisko młodych architektów, którzy Nową Hutę planowali i artystów którzy tam działali. Na budowę przyjeżdżali pisarze – bywali tu i pisali o nowej dzielnicy najbardziej znani literaci. Niezwykle aktywni byli muzycy. Środowisko teatralne skupiało się najpierw wokół amatorskiego Teatru Nurt, a potem Teatru Ludowego, który rozsławił Nową Hutę daleko poza Kraków. Dzieła tworzyli tam liczni plastycy, otrzymujący w tej dzielnicy mieszkania i pracownie. Swoje miejsce znaleźli w Nowej Hucie również fotografowie i filmowcy, którzy zrzeszali się w klubach i kształcili kolejnych adeptów tych dziedzin.

Grudniowy finał podsumuje projekt, a jednocześnie będzie zapowiedzią publikacji zbierającej wszystkie poruszane wątki. Dodatkowo wydawnictwo wzbogacone zostanie o teksty na temat początków zorganizowanej działalności kulturalnej i rzeźb plenerowych w Nowej Hucie. Pionierska na rynku książka pod redakcją Jarosława Klasia i Marii Wąchały-Skindzier ukaże się już w grudniu.

Więcej informacji na temat spotkania: okn.edu.pl oraz facebook.com/oknorwid

okn finał plakat