górne tło

Usłyszmy piłkę! – pierwsza kolejka w blind footballu

Już w najbliższy weekend, 7-8 grudnia odbędzie się pierwsza kolejka Ligi Centralnej Europy w blind footballu w sezonie 2019/2020. W naszym mieście zaprezentuje się sześć ekip, w tym gospodarze – Wisła Kraków Blind Football.

Blind football to piłka nożna, w którą grają osoby niewidome lub niedowidzące. Każda drużyna składa się z pięciu zawodników, którzy mają opaski na oczach. Dzięki temu na boisku wszyscy są równi, bez względu na wadę wzroku, z jaką się zmagają. Piłka ma w środku specjalne grzechotki lub dzwoneczki, które pozwalają ustalić jej pozycję. – Piłka nożna niewidomych staje się coraz popularniejsza w naszym kraju. We współpracy z innymi państwami powstał projekt „Liga Centralnej Europy”, w której występują drużyny z czterech różnych krajów. Każda z ekip jest zobowiązana do organizacji turnieju ligowego, podczas którego każdy gra z każdym. W naszej lidze występują drużyny z Krakowa, Wrocławia, Pragi, Brna, Wiednia, oraz Budapesztu. W rezultacie po sześciu turniejach wyłaniany jest mistrz – tłumaczy Piotr Niesyczyński, członek zarządu fundacji Nie Widząc Przeszkód, która na co dzień zajmuje się sportem osób niepełnosprawnych w naszym mieście.

To już kolejna edycja projektu dofinansowana przez Miasto Kraków. Kraków oferuje osobom z niepełnosprawnościami bardzo dobre warunki do uprawnia różnych dyscyplin sportu, zarówno do regularnego trenowania, jak też do organizacji zawodów i mistrzostw. – mówi Bogdan Dąsal, pełnomocnik prezydenta miasta Krakowa ds. osób niepełnosprawnych. Niewidomi piłkarze o punkty w nowym sezonie będą walczyć w Kärcher Hali Cracovii Centrum Sportu Osób Niepełnosprawnych. Obiekt ten powstał z myślą o sportowcach z niepełnosprawnościami. – Nie każdy musi wiedzieć, na czym polega blind football. Piłka jest lokalizowana przez zawodników za pomocą słuchu. Ważne są jak najlepsze warunki akustyczne, aby piłka była dobrze słyszalna. Hala Centrum Sportu Osób Niepełnosprawnych to jedyny obiekt w naszym mieście, który spełnia wszelkie warunki potrzebne do rozegrania meczu w blind footballu. Mam nadzieję że staniemy na wysokości zadania i pokażemy najlepszą krakowską piłkę – powiedział kapitan „Białej Gwiazdy” Marcin Ryszka. 

Wszystkich kibiców, którzy chcieliby zobaczyć niewidomych piłkarzy w akcji zapraszamy w sobotę, 7 grudnia do Kärcher Hali Cracovii Centrum Sportu Niepełnosprawnych przy ul. Focha 40. Uroczyste otwarcie imprezy zostało zaplanowane na godz. 9.15, a rozgrywki rozpoczną się od godz. 9.30 – wstęp wolny.

Przypominamy, że Kraków będzie także gospodarzem przyszłorocznych Mistrzostw Europy w Amp Futbolu, których ambasadorem jest Robert Lewandowski. – Kraków to miasto otwarte na sport w każdym wymiarze, co potwierdzają rankingi najbardziej sportowych miast Polski. Stolica Małopolski zajmuje w nich czołowe miejsca. U nas odbywa się także coraz więcej rozgrywek, w których biorą udział sportowcy z niepełnosprawnościami. Zachęcam do poznawania różnych dyscyplin, do trenowania i kibicowania. I już teraz zapraszam na mecz otwarcia Mistrzostw Europy w Amp Futbolu Kraków 2020, który odbędzie się 13 września 2020 roku. – mówi Janusz Kozioł, pełnomocnik prezydenta miasta Krakowa ds. rozwoju kultury fizycznej.