górne tło

Kraków wśród 10 najpiękniejszych miast Europy

Kraków należy do 10 najpiękniejszych miast Europy - uznali czytelnicy amerykańskiego pisma podróżniczego "Condé Nast Traveler". W jubileuszowym 25. rankingu najpiękniejszych miast Europy Kraków znalazł się ex aequo z Pragą. Czytelnicy docenili atmosferę i przyjazność miasta.

Ranking najpiękniejszych na świecie miast, wysp, hoteli, kurortów, linii lotniczych i statków wycieczkowych odbył się po raz 25. Wzięło w nim udział prawie 47 tys. czytelników prestiżowego pisma podróżniczego "Condé Nast Traveler".

We wstępie najnowszego numeru można przeczytać: "To nie tylko liczby, ale także autentyczna ciekawość naszych czytelników, którzy tam byli i ocenili, by inni mogli pójść ich śladem. Dlatego nasz ranking jest wyjątkowy".

Choć żadnemu polskiemu miastu nie udało się znaleźć w najlepszej setce rankingu ogólnoświatowego, Kraków znalazł się na ósmym miejscu rankingu europejskim. Czytelnicy najwyżej ocenili krakowską atmosferę, której przyznali 89,3 pkt na 100 możliwych oraz przyjazność dla turystów (80,7 pkt). Najniżej oceniono robienie zakupów - 62,9 pkt. Wśród kryteriów brano też pod uwagę m.in. piękno krajobrazu, a także zakwaterowanie i restauracje.

Ósmym miejscem Kraków podzielił się z czeską Pragą, która pokonała nas w kategorii poziomu wydarzeń kulturalnych. Kraków - według czytelników pisma - ma lepszą kuchnię i jest bardziej przyjazny dla obcokrajowców.

Warto podkreślić, że Kraków stanowi jedyny Polski akcent w rankingu.

Spośród miast europejskich najpiękniejszym czytelnicy "Condé Nast Traveler" uznali Florencję. Na drugim miejscu znalazła się Barcelona, a tuż za nią Rzym i Paryż.

W ogólnoświatowym rankingu najpiękniejszych miast wygrał Charleston w USA, na drugim miejscu znalazł się Kapsztad w RPA. Wśród najbardziej luksusowych kurortów wszystkich zdetronizowała Afryka. Na liście jest najwięcej ośrodków właśnie z Afryki. Ranking kurortów wygrał kurort Qualia położony na australijskiej wyspie Great Barrier Reef. Jest on jedynym miejscem, które w rankingu zdobyło maksymalną liczbę 100 punktów.

10 najpiękniejszych miast Europy według "Condé Nast Traveler":

1. Florencja 2. Barcelona 3. Rzym 4. Paryż 5. Wiedeń 6. Wenecja 7. Budapeszt 8. Kraków 8. Praga 10. Salzburg