górne tło

Mapy dla niewidomych

Urząd Miasta Krakowa, wspólnie z Polskim Związkiem Niewidomych i Specjalnym Ośrodkiem Szkolno – Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących przy ul. Tynieckiej w Krakowie, opracował mapy komunikacyjne i turystyczne, które umożliwią osobom niewidomym i słabo widzącym łatwiejsze poruszanie się po Krakowie i odkrywanie walorów turystycznych miasta.


Pełnomocnik Prezydenta Miasta ds. Osób z Niepełnosprawnościami Bogdan Dąsal dodał, że miasto stara się zwiększać ofertę dla osób niepełnosprawnych i stworzenie map wpisuje się w logikę podejmowanych w tym zakresie działań.

Impulsem do opracowania map były przede wszystkim głosy ze środowisk osób niewidomych o konieczności stworzenia projektu, który zarówno dzieciom, uczniom jak i dorosłym ułatwiłyby poruszanie się po mieście. Obok map komunikacyjnych powstały także mapy turystyczne. Zwiększą one dostęp do oferty turystycznej Krakowa dla turystów niepełnosprawnych, co przyczyni się do rozwinięcia turystyki kwalifikowanej – przeznaczonej dla osób niepełnosprawnych. Mapy będą również wykorzystane w trakcie zajęć dydaktycznych z orientacji przestrzennej.

Ogromny wkład w powstanie tych map mieli uczniowie i nauczyciele z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie przy ul. Tynieckiej. Mapy zostały przekazane m.in. ośrodkowi z ul. Tynieckiej, który rozprowadził je również do innych placówek, a także Polskiemu Związkowi Niewidomych.

Mapy wykonano w dwóch wersjach: dla osób niewidomych i dla słabowidzących, w sumie tysiąc kompletów. Do map dołączono książki ze spisami skrótów oraz opisy zabytków w brajlu i druku powiększonym. Na każdy komplet składa się teczka formatu A3 z mapami komunikacyjnymi i teczka formatu A4 – z mapami turystycznymi Krakowa.

Mapy komunikacyjne dla niewidomych wykonano techniką sitodruku wypukłego na kolorowym kartonie. Dla osób słabowidzących - w druku powiększonym, kolorowym i czytelnym. Mogą także służyć osobom starszym. Zaznaczono na nich ogólny plan Krakowa, główne ulice, przystanki tramwajowe, autobusowe, ronda, ważne ulice, dzielnice czy linie tramwajowe niebiegnące wzdłuż ulic.

Natomiast mapy turystyczne obejmują plan Starego Miasta, m.in. Rynek Główny, pl. Mariacki, pl. Szczepański, Mały Rynek, Zamek Królewski na Wawelu, a także muzea i inne ważne punkty turystyczne. Zaznaczono na nich również punkty informacji turystycznej, kościoły i elementy infrastruktury: przejścia dla pieszych na linii Plant i przystanki tramwajowe. Wykonano je metodą tłoczenia wypukłego na przezroczystym plastiku w wersji dla niewidomych. Natomiast w wersji dla słabowidzących na kolorowym kartonie w druku płaskim i powiększonym.

Koszt map w całości został pokryty z budżetu Krakowa i wyniósł 199 000 zł.

Mapy dostępne są również w Punktach InfoKraków w poniższych lokalizacjach: