górne tło

35 lat na liście UNESCO

W tym roku przypada 35. rocznica wpisania historycznego centrum Krakowa i Kopalni Soli „Wieliczka" na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. W uroczystościach zorganizowanych z tej okazji swój udział zapowiedzieli m.in. przedstawiciele Wiednia (Austria), Budapesztu (Węgry), Rygi (Łotwa) i Lwowa (Ukraina).

Lista Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO powstała z myślą o tym, aby zwrócić uwagę społeczności międzynarodowej na konieczność ochrony obiektów o unikatowej wartości kulturowej lub przyrodniczej. Zatwierdzono ją w 1978 r. w Waszyngtonie, podczas sesji Komitetu złożonego z przedstawicieli państw sygnatariuszy „Konwencji w sprawie ochrony światowego dziedzictwa kulturalnego i naturalnego". Wtedy znalazło się na niej 12 obiektów z siedmiu państw, w tym dwa z Polski: historyczne centrum Krakowa (obszar wpisu obejmuje: Wzgórze Wawelskie, Stare Miasto w obrębie Plant oraz dzielnicę Kazimierz ze Stradomiem) oraz Kopalnia Soli „Wieliczka" (w 2013 r. wpis rozszerzono o Kopalnię Soli w Bochni i Zamek Żupny w Wieliczce). Obecnie na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO znajduje się 981 obiektów w 160 państwach: 759 obiektów kulturalnych, 193 przyrodnicze i 29 o charakterze mieszanym kulturalno-przyrodniczym.

Miasto Kraków i Kopalnia Soli „Wieliczka" 35-lecie wpisania na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO będą świętować wspólnie. W czwartek (5 września), o godz. 10.30, w Sali Obrad Rady Miasta Krakowa (pl. Wszystkich Świętych 3-4) rozpocznie się uroczysta sesja, której motywem przewodnim będzie poszukiwanie rozwiązań umożliwiających zachowanie kulturowego dziedzictwa przy jednoczesnym wychodzeniu naprzeciw wymaganiom współczesności (wstęp za zaproszeniami). Obradom będzie towarzyszyć wystawa fotograficzna pn. „Park Kulturowy Stare Miasto wczoraj i dziś" (Magistrat, hol kamienny).