górne tło

Półmetek projektu "TRANS-IN-FORM"

Jutro (11 maja, środa) w Magistracie odbędzie się konferencja poświęcona realizacji projektu: „TRANS-IN-FORM", grupującego 13 partnerów z 8 krajów Regionu Morza Bałtyckiego: Norwegii, Szwecji, Niemiec, Litwy, Łotwy, Polski oraz 2 partnerów stowarzyszonych z Białorusi i Obwodu Kaliningradzkiego Federacji Rosyjskiej. Obrady rozpoczną się o godz. 9.00 w salach Portretowej i Dietla Urzędu Miasta Krakowa.

Projekt TRANS-IN-FORM jest realizowany w ramach Programu Region Morza Bałtyckiego 2007-2013, w obszarze: Promocja atrakcyjnych i konkurencyjnych miast i regionów i współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu Królestwa Norwegii. Całkowita wartość projektu wynosi: 1,6 mln EUR.

Konferencja nosi nazwę: „Pogoń za zmianą”, a jej celem jest zaprezentowanie dotychczasowych działań i rezultatów osiągniętych przez partnerów projektu TRANS-IN-FORM. Organizacja spotkania w Krakowie - jednym z najatrakcyjniejszych zarówno dla mieszkańców, jak i turystów mieście w Polsce i w Europie, jest okazją do nawiązania kontaktów wśród partnerów projektu oraz szerszej promocji swoich działań.

W ramach konferencji Kraków zaprezentuje swoje rezultaty wdrażania projektu „SUITE”, realizowanego w ramach programu URBACT.

Kraków realizuje projekt SUITE (Social and Urban Inclusion Through Housing), którego zadaniem jest wymiana doświadczeń i wzajemne przekazywanie dobrych praktyk w zakresie budownictwa mieszkaniowego.

Głównym założeniem projektu, w którym uczestniczą Santiago de Compostela, Hamburg, Medway, Nantes, Newcastle, Tallin, Rennes i Jassy jest prezentacja najlepszych rozwiązań problemów mieszkaniowych, występujących w wymienionych miastach.

Lokalny Plan Działania, wypracowany w Krakowie przez Lokalną Grupę Wsparcia, zakłada realizację celów długoterminowych, którymi są zlikwidowanie deficytu mieszkań do zasiedlania i zredukowanie do minimum wysokości odszkodowań wypłacanych przez gminę właścicielom budynków prywatnych, których lokatorzy otrzymali wyroki eksmisyjne z prawem do lokalu socjalnego oraz ograniczenie skali konfliktów pomiędzy grupami mieszkańców i przedstawicielami grup interesów. W związku z przyjętymi ustaleniami został opracowany projekt nowej polityki mieszkaniowej, który po zakończeniu prac Zespołu Zadaniowego, zostanie przedstawiony Radzie Miasta.

SUITE w 80 proc. finansowany jest z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Organizatorem jutrzejszej konferencji jest Miasto Notodden z Norwegii, Partner Wiodący projektu TIF. Uczestnikami konferencji będą m.in.: merowie, burmistrzowie, prezydenci miast 8 krajów Regionu Morza Bałtyckiego.

W programie konferencji wystąpi kierownik Projektu TIF Bjørn Frode Moen, Kierownik ds. Komunikacji w Projekcie Alf Johansen, który podsumuje rezultaty realizacji projektu TIF. Natomiast Edward Siatka, Zastępca Dyrektora Wydziału Mieszkalnictwa Urzędu Miasta Krakowa, zaprezentuje efekty projektu: SUITE, zrealizowanego w ramach programu URBACT.

Konferencja będzie też okazją do zapoznania się ze Strategią EUROPA 2020 i przyszłą polityką spójności Unii Europejskiej, którą zaprezentuje Filip Skawiński, przedstawiciel Komisji Europejskiej w Polsce.

Szczegóły na temat projektu TIF: www.tifpro.eu (JD).