górne tło

Barwy Świata: Maroko w Krakowie

Upowszechnianie wiedzy o społeczeństwie, życiu codziennym, obyczajach i historii Maroka to główny cel Festiwalu Barwy Świata: Maroko, który rozpoczął się w środę (19 października) w Krakowie. Wydarzenie, które potrwa do 23 października, organizowane jest pod honorowym patronatem Jego Ekscelencji Ambasadora Królestwa Maroka w Warszawie Moha Ouali Tagma oraz Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego. Partnerem wydarzenia jest Krakowskie Biuro Festiwalowe.

Festiwal Barwy Świata: Maroko to impreza skierowana do mieszkańców Małopolski w każdym wieku - dorosłych, studentów, młodzieży dzieci. Jej celem jest upowszechnianie wiedzy o społeczeństwie, życiu codziennym, obyczajach, historii a także aktualnych problemach mieszkańców Maroka - będącego obecnie głównym celem wyjazdów turystycznych Polaków w Afryce Północnej.

Uczestnicy Festiwalu mogą wziąć udział m.in. we wspólnej wystawie fotograficznej Jakuba Ciećkiewicza i Dominiki Kustosz, pokazującej Maroko z dziennikarskiego i artystycznego punktu widzenia, zobaczyć unikalną w skali światowej kolekcję XIX-wiecznych pocztówek - portretów kobiet arabskich z kolekcji dr Adama Rybińskiego, wysłuchać prezentowanych po raz pierwszy w Polsce wierszy Tuaregów (m.in. tłumaczonych specjalnie z okazji festiwalu), a także wziąć udział w warsztatach kaligrafii arabskiej, w pokazach filmów, wykładach, slajdowiskach, prezentacjach rzemiosła i tańca marokańskiego.

Spotkania z Marokiem odbywają się w salach Śródmiejskiego Ośrodka Kultury w Krakowie oraz w Pawilonie Wyspiańskiego. Festiwal zakończy Krakowski Salon Poezji Anny Dymnej w Teatrze im. Juliusza Słowackiego - poświęcony twórczości Tuaregów. Dodatkowe informacje są dostępne na stronie internetowej: www.festiwalmaroka.pl. (KF).