Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Kraków wspiera życie kulturalne w księgarniach

Rada Miasta Krakowa przyjęła program wspierania działalności kulturalnej w księgarniach. Tym samym utworzony zostanie pierwszy w Polsce konkurs skierowany dla fundacji i stowarzyszeń planujących organizację wydarzeń literackich w księgarniach stacjonarnych. Jego beneficjentami mogą być księgarnie funkcjonujące jako fundacje, bądź niezależne organizacje przyczyniające się swoją działalnością do ożywiania księgarń, jako centrów kultury i miejsc spotkań.

W krakowskich księgarniach odbywa się co roku niemal 300 wieczorów autorskich, dyskusji, warsztatów, projekcji filmowych oraz slajdowisk podróżniczych. Licznych czytelników gromadzą odbywające się regularnie spotkania w księgarni „Bonobo”, „De Revolutionibus”, „Lokatorze”, „Massolicie” czy księgarni „Pod Globusem”.
 
Przegłosowaną jednomyślnie uchwałę wprowadziła w porządek obrad grupa radnych pod przewodnictwem Tomasza Urynowicza z inicjatywy Krakowskiego Biura Festiwalowego - operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO. Program daje księgarzom możliwość rozwoju wartościowej, oddolnej działalności kulturalnej, która przeobraziła wiele krakowskich księgarń w nowoczesne miejsca spotkań i autentycznych rozmów o książkach oraz wokół książek.

Trwa już nabór wniosków do programu, który będzie prowadził Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK.
 
Uchwała jest częścią strategii wspierania rozwoju sektora kreatywnego związanego z literaturą, wpisanego w program Kraków Miasto Literatury UNESCO, którego operatorem jest Krakowskie Biuro Festiwalowe. Księgarnie stacjonarne są kluczowe dla podtrzymywania zainteresowań czytelniczych, wg badań CBOS to miejsca, w których najczęściej przegląda się nowe książki i decyduje o ich zakupie.
 
W ramach strategii doprowadzono w tym roku m.in. do poszerzenia krakowskiego programu branż chronionych i uprawnienia księgarni prowadzących komplementarną działalność w zakresie małej gastronomii (księgarniokawiarni) do ulg czynszowych w ramach lokali miejskich. W Krakowie pojawiły się już pierwsze księgarnie, które skorzystały z tego rozwiązania. Częścią niniejszej strategii była też akcja Czytaj lokalnie, organizowana przez Krakowskie Biuro Festiwalowe w listopadzie i grudniu ubiegłego roku. W jej ramach powstał cykl wywiadów z pracownikami i znanymi bywalcami wybranych krakowskich księgarń, a do kilkudziesięciu krakowskich księgarń trafiła okolicznościowa torba – dodatek do przedświątecznych zakupów.

pokaż metkę
Autor: EDYTA NOWAK
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący:
Data publikacji: 2016-01-14
Data aktualizacji: 2016-01-14
Powrót

Zobacz także

Znajdź