Komunikat archiwalny

Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego

Hejnałem Mariackim rozpoczęły się uroczyste obchody Międzynarodowego Dnia Przewodników Turystycznych, które odbyły się we wtorek, 23 lutego w Sali Obrad Rady Miasta Krakowa. Wzięli w nich udział krakowscy przewodnicy a także przedstawiciele władz miasta na czele z Andrzejem Kuligiem, Zastępcą Prezydenta ds. Polityki Społecznej, Kultury i Promocji Miasta a także radni.

Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego
Fot. PAWEŁ KRAWCZYK

- Kraków odniósł duży sukces turystyczny, z roku na rok przybywa nam turystów. To sukces, który zawdzięczamy w dużej mierze Państwu. Jedną z najjaśniejszych stron oferty turystycznej naszego miasta są wysokiej jakości usługi przewodnickie, które wykraczają daleko poza czysto praktyczne omówienie najważniejszych elementów krajobrazu Krakowa, ale sięgają głębiej – do historii, kultury, atmosfery miasta. Z wielkim uznaniem i szacunkiem podchodzę do Państwa pracy, dzięki wielu z Was poszerzam swoją wiedzę o Krakowie, dowiaduję się niezwykle ciekawych i zaskakujących rzeczy – powiedział Andrzej Kulig otwierając uroczystość.

Jak co roku, pracownicy Wydziału Promocji i Turystyki Urzędu Miasta przygotowali atrakcyjny program spotkania. Dr hab. Łukasz Gaweł, Pełnomocnik Dyrektora Muzeum Narodowego w Krakowie ds. Promocji i Edukacji przedstawił plany działań Muzeum na 2016 rok. Na szczególną uwagę zasługuje wyjątkowa wystawa, przygotowana z myślą o pielgrzymach odwiedzających Kraków w czasie Światowych Dni Młodzieży. To wystawa „Maria. Mater Misericordiae” (23 czerwca – 9 października), podczas której będzie można zobaczyć arcydzieła takich sławnych mistrzów malarstwa jak Donatello, Mantegana, Giotto, Dürer, Ghiberti, Vasari czy El Greco. Ekspozycja przygotowana we współpracy z Watykańską Fundacją Jana Pawła II dla Młodzieży będzie nawiązaniem do tradycji prezentacji sztuki sakralnej przy okazji ŚDM w prestiżowych muzeach miast, które są gospodarzami tych spotkań (jak Colorado History Museum w Denver czy Museo del Prado w Madrycie). Zwiedzający będą mogli podziwiać wizerunki Marii Matki Miłosierdzia pędzla mistrzów włoskich, francuskich, niderlandzkich, niemieckich i rosyjskich tworzących w wiekach od XIV do XVIII.

Podczas spotkania z przewodnikami uczestnicy wysłuchali wykładu dra hab. Krzysztofa Ożoga, który przedstawił konsekwencje przyjęcia chrztu przez Mieszka I dla dziejów Polski i Europy. Warto pamiętać , że rok 2016 został ustanowiony przez Sejm RP Rokiem Jubileuszu 1050 – lecia Chrztu Polski. W programie okolicznościowej konferencji znalazła się też prezentacja sylwetki św. Brata Alberta oraz przedstawienie Szlaku Siarkowego w Swoszowicach.

Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego przypada 21 lutego. Na świecie obchodzony jest od 1990 roku, w Krakowie od 1997. Głównym celem spotkania w Urzędzie Miasta Krakowa jest rozwój i promocja ruchu przewodnickiego w mieście oraz podnoszenie jakości krakowskiego produktu turystycznego.

Pokaż metkę
Autor: DOMINIKA BIESIADA
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący:
Zobacz także