Komunikat archiwalny

Trenują jazdę tramwajem na… symulatorze [WIDEO]

Od niemal dwóch tygodni motorniczowie krakowskiego MPK SA mogą trenować jazdę tramwajem w różnych warunkach, także tych zimowych. Wszystko dzięki specjalnemu symulatorowi skonstruowanemu przez zespół konstruktorów i programistów pod kierunkiem Macieja Górowskiego z Instytutu Pojazdów Szynowych Politechniki Krakowskiej.

Trenują jazdę tramwajem na… symulatorze [WIDEO]
Fot. mpk.krakow.pl

W szkoleniu prowadzących tramwaje najważniejszym elementem jest bezpieczeństwo dlatego symulator został wyposażony w program „Instruktor”, który daje możliwość trenowania prowadzenia tramwaju w różnych sytuacjach drogowych i atmosferycznych, m.in. w warunkach słabej widoczności - we mgle, czy też gdy zapada zmrok. Jest też możliwość konfiguracji infrastruktury oraz symulowania usterek pojazdu. Symulator daje także okazję do jazdy przez odwzorowane krakowskie skrzyżowania i pętle, a także pokazuje skutki zderzenia z innym tramwajem.

Twórcy symulatora zadbali o duży realizm jazdy. Pulpit tramwaju jest bardzo podobny do tych, które funkcjonują w nowoczesnych krakowskich tramwajach.

Warto dodać, że symulator ten jest kompaktową wersją symulatora tramwaju NGT6 z w pełni odzwierciedloną kabiną, który również powstał przy współudziale MPK S.A.

MPK SA planuje w przyszłości wykorzystać symulator na stałe w procesie przygotowywania kandydatów do pracy na stanowisku motorniczego.

Loading the player...

 

Pokaż metkę
Autor: Jan Machowski
Osoba publikująca: Zuzanna Dziadowiec
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także