Komunikat archiwalny

III konkurs na najpiękniejsze Drzewko Emausowe

W tym roku Muzeum Historyczne Miasta Krakowa już po raz trzeci zaprasza do wzięcia udziału w konkursie na najpiękniejsze drzewko emausowe. Wykonane dowolną techniką i z dowolnych materiałów drzewka życia nawiązujące formą do tradycyjnych wzorów tychże zabawek można przynosić na skwer przed klasztorem Norbertanek na Zwierzyńcu (ul. Kościuszki 88) w sobotę 19 marca w godzinach od 11:00 do 12:00, gdzie zostaną zarejestrowane. W samo południe drzewka zostaną przeniesione do Domu Zwierzynieckiego przy ulicy Królowej Jadwigi 41, gdzie swoją pracę rozpocznie jury. Na zwycięzców czekają nagrody.

III konkurs na najpiękniejsze Drzewko Emausowe
Fot. Muzeum Historyczne Miasta Krakowa

Komisja konkursowa zwróci uwagę szczególnie na pomysłowość, estetykę i staranność wykonania drzewek. Ponadto każdy odwiedzający Dom Zwierzyniecki w dzień Emausu będzie mógł zagłosować na wybrane drzewko z każdej kategorii wiekowej. Zwycięzcy tego głosowania otrzymają honorową Nagrodę Publiczności.

Ogłoszenie wyników i rozdanie nagród nastąpi podczas Przystanku Emaus odbywającego się w Domu Zwierzynieckim, w Poniedziałek Wielkanocny 28 marca 2016 roku o godzinie 12.00. Więcej informacji na temat konkursu można uzyskać w Domu Zwierzynieckim, ul. Królowej Jadwigi 41, tel. 12 427-00-26, e-mail: zwierzyniec@mhk.pl, lub na stronie internetowej www.mhk.pl. Regulamin konkursu dostępny jest na stronie internetowej: www.mhk.pl.

Drzewko emausowe nawiązuje do tradycyjnych drzewek życia, które można było znaleźć na straganach dorocznego kiermaszu odpustowego, odbywającego się nieopodal klasztoru Norbertanek na Zwierzyńcu w drugi dzień Świąt Wielkanocnych. Drzewko życia składało się z gniazda z figurkami piskląt lub figurki ptaka osadzonego na kiju ozdobionym listkami, i zwykle wykonane było z drewna. Zabawka ta posiadała bogatą symbolikę związaną z dawnymi obrzędami i zwyczajami mieszkańców podkrakowskich wsi, a tradycja wykonywania tej ozdoby sięga swymi korzeniami czasów przedchrześcijańskich, kiedy to wierzono, że dusze zmarłych powracają na ziemię pod postacią ptaków i szukają schronienia w gałęziach drzew. Drzewko oznaczało również budzenie się przyrody do życia. Pamięć o tej, nieco już zapomnianej zabawce, powraca obecnie dzięki corocznemu konkursowi organizowanemu przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa w Domu Zwierzynieckim.

Pokaż metkę
Autor: DOMINIKA BIESIADA
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także
Kalendarz kulturalny
2016-12-08