Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Weekendowy kulturalny rozkład jazdy [KONKURS]

Pierwszy wrześniowy weekend przed nami! Nie martwcie się - nie wszystkie wakacyjne wydarzenia się zakończyły, a poza tym dużo innych atrakcji przed nami! W ICE zagra muzyczna gwiazda lat 80. i 90., czyli Mike + The Mechanics, na Nowej Hucie usłyszycie rockowe granie, ale i operetki, a na Placu Wolnica będzie słodko! Szczegóły oczywiście w naszym weekendowym rozkładzie jazdy, zapraszamy!

Fot. materiały prasowe

Zaczynamy od koncertu jednej z największych gwiazd muzyki lat 80. i 90. - Mike + The Mechanics przyjeżdżają do Krakowa! Już w niedzielę o godz. 20 staną na scenie Centrum Kongresowego ICE. Któż z nas nie pamięta takich przebojów jak „Over my shoulder”, „Silent running”, „All I need is a miracle” czy „Another cup of coffee”? Pięknie będzie je nucić podczas koncertu zespołu! W tym roku Mike + The Mechanics obchodzą 32-lecie na rynku muzycznym, a w Krakowie grają w ramach trasy promującej ich najnowszy album pt. „Let me fly”. Płyta jest przepełniona radością, która definiowała zespół od początku istnienia i opowiada, jak zawsze, o wielu bohaterach, niekoniecznie idealnych, jak np. o kobieciarzu z pierwszego singla „Don’t Know What Came Over Me”. Jeśli macie sentyment do minionych dekad i muzyki z tamtego czasu, nie może Was zabraknąć tego wieczoru w ICE!

KONKURS

Mamy dla Was aż cztery podwójne zaproszenia na koncert Mike + Mechanics w niedzielę w Centrum Kongresowym ICE! Chcecie je zdobyć? Napiszcie, który utwór zespołu jest Waszym ulubionym i dlaczego! Odpowiedź ślijcie na adres: konkurs.mk@um.krakow.pl do piątku, 1 września do godz. 12.00 w tytule maila wpisując MIKE + MECHANICS. Nagrodzimy najciekawsze odpowiedzi Zwycięzców poinformujemy indywidualnie.

Miłośnicy literatury powinni pilnie śledzić sobotnie wydarzenia w Krakowie. A to dlatego, że czeka nas kolejna edycja Narodowego Czytania! W tym roku w internetowym głosowaniu zwyciężyło „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego i to właśnie ten tekst usłyszymy w sobotę w kilku miejscach w naszym mieście. To szczególny moment dla naszego miasta: najsłynniejszy krakowski dramat czytany właśnie tu, gdzie urodził się, żył i tworzył Stanisław Wyspiański. O godz. 12 pod Muzeum Lotnictwa odbędzie się czytanie „Wesela” połączone z quizem ze znajomości biografii autora dramatu oraz jego dzieła. O tej samej porze w Parku Miejskim Młynówka Królewska rozpocznie się akcja bookcrossingu i oddanie na użytek mieszkańców regału z książkami, a fragmenty „Wesela” przeczytają aktorzy z grupy Impro KRK. Również w samo południe, ale na Placu Szczepańskim, usłyszymy fragmenty dramatu w wykonaniu aktorów Teatru Mumerus i mieszkańców miasta. A to jeszcze nie koniec wydarzeń, śledźcie je krążąc po mieście w sobotę!

Koncertowe propozycje ma dla nas Samo Ż na Dolnych Młynów! Tym razem w piątkowy wieczór na plenerowej scenie wystąpi ACO Projekt! To kompilacja kilku różnych charakterów i upodobań muzycznych, połączona jednym wspólnym zamiłowaniem do dźwięków. W miksie otrzymali pulsujące i porywające z krzeseł brzmienie, falujące między funkiem, disco, popem i jazzem. W tym bujającym stylu aranżują i wykonują znane covery polskie i anglojęzyczne. Obecnie trwają już prace nad materiałem autorskim, który przedpremierowo zaprezentują na krakowskiej scenie. Początek koncertu dokładnie o godz. 20:30.

Jak co roku we wrześniu Aleja Róż w Nowej Hucie zamienia się w scenę Gali Operetkowej! Nie inaczej będzie w tę sobotę o godz. 20! W muzyczną podróż zabiorą nas Balet Opery Krakowskiej i jej Orkiestra pod batutą Tomasza Tokarczyka, a także znakomici soliści – Katarzyna Oleś-Blacha, Iwona Socha, Tomasz Kuk, Andrzej Lampert oraz Adam Szerszeń. W pierwszej części koncertu usłyszymy kompozycje Johanna Straussa syna z „Barona Cygańskiego” i „Zemsty nietoperza”. Następnie pojawią się operetki Imre Kalmana – „Hrabina Marica” i „Księżniczka Czardasza”. Będzie też wykonanie operetki „Wiktoria i jej huzar” oraz utworów, które rozsławił słynny Jan Kiepura. Nie zabraknie również muzyki zza oceanu. Na melomanów będzie czekać kołysanka „Summertime” z opery Gershwina „Porgy & Bess” łączącej jazz, muzykę poważną i rozrywkową. Dla fanów muzyki pop czeka „Maria” z kultowego broadwayowskiego musicalu „West Side Story”. Muzyczna uczta!

Inne muzyczne oblicze Nowej Huty możecie poznać również w sobotę na terenie Muzeum Lotnictwa Polskiego. Odbędzie się tam 3. edycja festiwalu muzyki niezależnej Nowa Huta Alternative. Od godz. 16:30 aż do późnych godzin wieczornych na scenie pojawi się kilku świetnych artystów. Kto to będzie? Chociażby działający na pograniczu rocka, ska i reggae Akurat, pochodzący z Nowej Huty Wu-Hae, Zenek, czyli jeden z założycieli grupy Kabanos, a także Jan Niezbendny & Whorekiestra. Celem festiwalu jest też promowanie młodych twórców, zatem takich też usłyszymy w sobotę. Bądźcie tam!

Jeśli myśleliście, że początek września to koniec wszystkich plenerowych seansów, to nieprawda! Jeszcze coś dla Was znaleźliśmy! Chociażby BAL-owe Kino Plenerowe na Zabłociu. Tam od piątku do niedzieli o godz. 21 możecie zobaczyć kino pod chmurką. W piątek na ekranie poruszający film drogi "Before the snowfall" w reżyserii norwesko-kurdyjskiego reżysera Hishama Zamana, podejmujący ważny temat zabójstw honorowych. Sobota to okazja do obejrzenia jednego z najbardziej docenionych szwedzkich filmów w 2015 roku, czyli dramatu "Drifters" w reżyserii Petera Grönlunda. A na koniec tygodnia szwedzkie "Eternal summer" w reżyserii Andreasa Öhmana z cichą nadzieją na to, że lato nigdy się nie skończy!

Jeszcze do końca września możemy też oglądać kino plenerowe na dziedzińcu Pawilonu Józefa Czapskiego! W sobotę o godz. 20 obejrzymy duński film „Komuna”. Anna ma dość mieszczańskiego życia. Namawia męża na eksperyment: bohaterowie zrywają z dotychczasowym, statecznym, uporządkowanym życiem i postanawiają założyć hipisowską komunę w wielkiej willi, która nieoczekiwanie przypadła im w spadku. We wspólnocie relacje zostają wystawione na próbę, kiedy mąż Anny zaprasza do domu znacznie młodszą dziewczynę, w której się zakochał. Film nagradzany i chwalony, zatem warto się wybrać! A seans poprzedzi wprowadzenie Dagmary Romanowskiej.

Na kolejny Dobry Wieczór Filmowy zaprasza w piątek kino Agrafka. Będzie to podwójne spotkanie z twórczością szwedzkiego reżysera Rubena Östlunda. Najpierw przedpremierowo zobaczymy „The Square” nagrodzony w tym roku Złotą Palmą w Cannes. Christian jest dyrektorem prestiżowego muzeum sztuki nowoczesnej, co daje mu władzę i idealną pozycję społeczną. Do tego przykładnie opiekuje się córkami, jeździ kosztującą fortunę Teslą i wspomaga potrzebujących – zwłaszcza, jeśli nie wymaga to od niego zbyt dużego wysiłku. Jednak podczas przygotowań do premiery instalacji "The Square", z którą wiąże ogromne nadzieje, utrzymanie starannie pielęgnowanego wizerunek okaże się być dla niego nie lada wyzwaniem. Z kolei potem obejrzymy „Turystę”, poprzedni film reżysera. Jedno, pozornie mało znaczące wydarzenie, zburzy wypoczynek pewnej rodziny w alpejskim kurorcie. A może zniszczy też samą rodzinę? Polecamy!

Wciąż czekamy, aż teatry wrócą po swojej wakacyjnej przerwie, ale w międzyczasie odbywa się Letni Festiwal Teatrów Nieinstytucjonalnych STeN! Niestety w ten weekend festiwal już się zakończy, ale ma dla Was jeszcze ciekawe propozycje! Teatr Zależny w sobotę przedstawi piosenki z Teatralnych Hyde Parków w nowej odsłonie – od współczesności do ludowości – od żartu, ironii do absurdu i nostalgii. Ten sam teatr dzień później pokaże „Fly with Christina” - spektakl w języku angielskim. Pełne humoru widowisko z piosenkami śpiewanymi na żywo przez artystów. Sobotni spektakl rozpocznie się o godz. 20, a niedzielny o 19.

Na koniec mamy dla Was słodką propozycję! Na Placu Wolnica już od piątku do niedzieli będzie miało miejsce 24. Krakowskie Miodobranie! Będzie można do woli degustować zdrowe słodkości, wziąć udział w kiermaszu miodu i produktów pszczelich z małopolskich pasiek, odwiedzić stoiska ze zdrowymi produktami, zobaczyć wystawy tematyczne: pierwsza z nich, „Pszczoły mówią do nas”, opisuje życie i rozwój pszczół, ich zachowania i przystosowanie ewolucyjne, a także zagrożenia we współczesnym środowisku. Druga – „Pszczoły w mieście”, przybliża znaczenie owadów zapylających w ekosystemie miejskim i jednocześnie prezentuje krakowskie miejskie pasieki. W sobotę o 12.00 rozpocznie się Parada Pszczół, czyli korowód pszczelich przebierańców, przebiegający w rytmie muzyki zespołu „Batucada" ze Szkoły Muzycznej I stopnia Nr 1 im. S. Wiechowicza. Nie zabraknie też występów artystycznych. Zapraszamy!

 

pokaż metkę
Autor: NATALIA WÓJS
Osoba publikująca: NATALIA WÓJS
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2017-08-29
Data aktualizacji: 2017-08-30
Powrót

Zobacz także

Znajdź