Weekendowy kulturalny rozkład jazdy [KONKURS]

Na ten weekend czekało wielu fanów teatru - w końcu startuje Festiwal Boska Komedia! Zobaczymy wiele ciekawych spektakli, o pierwszych z nich przeczytacie poniżej. Nie może Was też zabraknąć w Klubie Studio na festiwalu Synestezje, a także na nowej wystawie w Muzeum Inżynierii Miejskiej. Więcej dowiecie się z naszego kulturalnego rozkładu jazdy na ten weekend.

Weekendowy kulturalny rozkład jazdy [KONKURS]
Fot. mat.prasowe

To jeden z najważniejszych festiwali teatralnych w Krakowie, ale i całej Polsce. Boska Komedia rozpocznie się już w najbliższą sobotę! Tematem przewodnim 10. edycji Boskiej Komedii jest „Teatr w ruinie”. Hasło to jednak nie będzie potraktowane dosłownie, ale w sposób metaforyczny – oddając aktualne trendy polskiej sceny. W sobotę na pierwszy ogień pójdzie kilka świetnych spektakli, m.in. “Wesele” Jana Klaty z Teatru Starego oraz “Kochanie, zabiłem nasze koty” Rafała Dziwisza z krakowskiego AST. Festiwal obfituje też w wydarzenia towarzyszące. W niedzielę odbędzie się koncert kapeli PANIE - to trio z Łodzi wykonujące - jak to sami określają psychohardpop. Wystąpią o godz. 20 w teatrze “Sztuka na wynos”. Szczegółowy harmonogram znajdziecie na stronie festiwalu.

Muzyka. Plastyka. Słowo. Te trzy słowa opisują Festiwal Synestezje, który od piątku do niedzieli będzie gościć w Klubie Studio. To już jego 6. edycja, a impreza to nie tylko koncerty, ale też wystawy, happeningi czy konkursy młodych twórców.  Przejdźmy jednak do muzycznych gwiazd tego weekendu. W piątek na scenę wyjdą najgorętsze obecnie nazwiska polskiej sceny muzycznej - magnetyczna Bovska, posiadacz charyzmatycznego głosu - Piotr Zioła oraz niebanalny Ralph Kamiński. Początek występów o godz. 19. Sobota będzie należeć do Ani Dąbrowskiej, jednej z najbardziej utalentowanych polskich wokalistek. Jej ostatni album, “Dla naiwnych marzycieli”, podbijał listy przebojów. Przeboje z płyty usłyszycie po godz. 21. Tego dnia usłyszymy też finalistów konkursu muzycznego Synestezje. Na deser - Fisz Emade Tworzywo, którzy w niedzielę o godz. 18 zakończą muzycznie festiwal. Koncertowe wersje ich przebojów są jedyne w swoim rodzaju! Dokładny program znajdziecie na stronie festiwalu.

Kino pod Baranami od czwartku do niedzieli zaprasza na Festiwal Filmu Niemego pod hasłem “Żywioły”. Jak co roku, w programie znajdą się nieme filmy z całego świata, często poddane cyfrowej rekonstrukcji. Projekcjom towarzyszyć będzie muzyka na żywo. Co w programie? W piątek polecamy m.in. dokumentalny film “The Great White Silence” Herbert G. Pontinga, który opowiada o brytyjskiej ekspedycji polarnej z 1910 roku, która stawiła czoła ekstremalnym warunkom pogodowym w drodze na biegun południowy. Tego samego dnia zobaczymy też “Białe piekło na Piz Palü” Arnolda Fancka i Georga Wilhelma Pabsta - historię trójki wspinaczy, którzy próbują przetrwać burzę wśród ośnieżonych alpejskich szczytów. W sobotni wieczór organizatorzy zapraszają na specjalny pokaz filmowy w Klubie Betel, gdzie do pochodzących sprzed 100 lat krótkich dokumentalnych filmów o Krakowie zagra DJ-ka i dziennikarka radiowa, Eta Hox. Wstęp na to wydarzenie jest wolny. Po szczegółowy program odsyłamy na stronę Kina.

Na weekend pełen atrakcji zaprasza Nowohuckie Centrum Kultury! Zaczynamy już od czwartku, bo wtedy ze swoim najnowszym programem pt. “Święta polskie” wystąpi Kabaret Jurki! Warto rozluźnić się w świątecznym klimacie, dlatego zapraszamy do NCK o godz. 19. Zupełnie inny klimat wypełni salę NCK w sobotę. Zobaczymy tam spektakl baletowy “Jezioro łabędzie”, czyli światowy fenomen w historii sceny tanecznej w wykonaniu Artystów Narodowego Lwowskiego Teatru Opery i Baletu im. Salomei Kruszelnickiej oraz Międzynarodowego Teatru Baletu „Premiera”. Początek o godz. 18. Weekend zakończymy spektaklem komediowym „Selfie.com.pl”. Zarówno Julia, jak i Pawełek, nie spieszą się do znalezienia drugiej połówki, uciekając w książki i informatykę. Sprawy biorą w swoje ręce rodzice. Gerard po kryjomu zakłada synowi profil na portalu randkowym, który odnajduje Brygida, co rozpoczyna karuzelę niedomówień i pomyłek. Czy uda się osiągnąć filmowy happy end? Dowiemy się w niedzielę o godz. 19.  

KONKURS

Mamy dla Was podwójne zaproszenia na czwartkowy spektakl Kabaretu Jurki “Święta polskie”. Jeśli chcecie je zdobyć, odpowiedzcie na pytanie: W którym roku powstał Kabaret Jurki?  Odpowiedzi podsyłajcie na adres: konkurs.mk@um.krakow.pl do czwartku, 16 listopada do godz. 12 w tytule maila wpisując NCK. Zwycięzców poinformujemy indywidualnie.

Teatr Barakah zaprasza w weekend na cztery “Jednoaktówki” Janusza Głowackiego: “Konfrontację”, ”Spacerek przed snem”, “Choinkę strachu” i “Home Section”. Janusza Głowackiego przedstawiać nie trzeba. Albo spróbować przedstawić go trochę inaczej. Tak też czynią twórcy „Jednoaktówek”, których zawsze interesowało w jego pisarstwie to, co ciemne, trudne, niejednoznaczne. Zbitka nonsensu, jadowitego poczucia humoru i lamentu nad kondycją naszą. Polecamy! Spektakl zobaczycie premierowo w piątek o godz. 22 oraz w sobotę o godz. 19.

KONKURS

Mamy dla Was podwójne zaproszenia na piątkowy i sobotni spektakl „Jednoaktówki” Janusza Głowackiego. Jeśli chcecie je zdobyć, odpowiedzcie na pytanie: Kiedy powstały "Jednoaktówki" Głowackiego? Odpowiedzi podsyłajcie na adres: konkurs.mk@um.krakow.pl do piątku, 8 grudnia do godz. 12 w tytule maila wpisując BARAKAH oraz dzień, w którym chcecie wybrać się na spektakl. Zwycięzców poinformujemy indywidualnie.

W piątek o godz. 20 zapraszamy do Alchemii. Wystąpi tam polsko-kanadyjski duet Paula i Karol. Po wydaniu swojej najnowszej płyty “Our Town”, artyści znów ruszają z koncertami w Polskę. Podczas koncertu zaprezentują świeży materiał i przypomną starsze, dobrze znane kompozycje. Występy zespołu to moc energii, świetne piosenki i doskonali muzycy. W Alchemii wystąpią po raz pierwszy, a tam klimat jest przecież niezapomniany!

Po raz pierwszy w Krakowie możemy obejrzeć spektakl “Chicago”! Teatr Variete zaprasza na tę najgorętszą premierę jesieni w pokaże w piątek o godz. 19, w sobotę o godz. 18 i w niedzielę o 17:30. Chicago rok 1929. Gospodyni domowa Roxie Hart wierzy, że jej życie odmieni się za pomocą śpiewu i tańca. Jej jedynym pragnieniem jest podążyć w ślady gwiazdy kabaretu – Velmy Kelly. Gdy obie lądują w więzieniu oskarżone o popełnienie morderstw, Roxie otrzymuje niepowtarzalną szansę, by spełnić swoje marzenia, zwłaszcza, że z pomocą przychodzi jej znany adwokat Billy Flynn.  Blok więzienny zarządzany jest przez skorumpowaną naczelniczkę Morton „Mama”, która za pieniądze załatwia wszystko. Ta niezapomniana historia i wielkie przeboje to świetny pomysł na wieczór!

W sobotę o godz. 19 w ICE Kraków wystąpi Leszek Możdżer i Holland Baroque! Ci ostatni zdobyli światowe uznanie za swoje wyjątkowe, świeże podejście do muzyki historycznej i piękne brzmienie. Ich koncerty emanują wyjątkową energią wynikającą z inspirujących relacji pomiędzy artystami oraz szczególnego zaangażowania całego zespołu w wykonywaną muzykę. Możdżer i Holland Baroque Society, czyli Bachowski fundament i jazzowy temperament mają ze sobą zaskakująco wiele wspólnego, a nowy, specjalnie napisany repertuar to kolejny etap konsekwentnie realizowanej artystycznej wizji zacierającej granice pomiędzy muzyką klasyczną i jazzem. To wybitne połączenie muzyczne w sali ICE zabrzmi świetnie! Polecamy!

Kino Agrafka zaprasza na Dobry Wieczór Filmowy z Emirem Kusturicą w roli głównej. W piątek na dużym ekranie zobaczymy aż dwa filmy tego legendarnego serbskiego reżysera. Pierwszy z nich to “Na mlecznej drodze”, najnowsze dzieło reżysera. Mleczarz Kosta codziennie przekracza linię frontu, aby dowieźć żołnierzom pożywienie. Los mu sprzyja: kule się go nie imają, piękna Milena oddała mu serce, a jego przyszłość rysuje się w jasnych barwach. Do czasu. Wraz z przybyciem do wioski tajemniczej Włoszki, życie Kosty wywraca się do góry nogami. Drugi film to “Underground” z 1995 roku. Niemieckie naloty na Belgrad w 1941 roku zbiegają się z rozpoczęciem rewolty "towarzysza" Marko. Wykorzystując wojenny rozgardiasz towarzyszący klęsce, Marko wciąga swego naiwnego i zapalczywego przyjaciela Blacky'ego w handel bronią, przemyt złota i powstańczą walkę przeciw Niemcom. Początek seansów o godz. 19:45.

To propozycja “must see” dla wszystkich miłośników połączenia kultury i techniki. Galeria Figur Stalowych w Muzeum Inżynierii Miejskiej już otworzyła swoje podwoje dla zwiedzających. Prezentuje ona kilkadziesiąt recyklingowych rzeźb stalowych, inspirowanych postaciami z bajek, filmów science fiction, świata fantasy, celebrytami, jak również zwierzętami czy modelami luksusowych marek samochodów. Twórcy prezentują dziesiątki poruszających naszą wyobraźnię stalowych postaci, wykonanych z tysięcy stalowych elementów oraz całą gamę różnych modeli samochodów, wykonanych w skali 1:1, o których marzą nie tylko fani motoryzacji. Można do nich wsiąść i poczuć się jak w hollywoodzkim filmie. Codziennie możecie oglądać wystawę od godz. 9 do 20. Niesamowite przeżycia gwarantowane!

Pokaż metkę
Autor: NATALIA WÓJS
Osoba publikująca: NATALIA WÓJS
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także
POLECAMY
TELEWIZJA.KRAKOW.PL
PRZEJRZYSTE FINANSE
OTO FOTOKRONIKA MIASTA