Komunikat archiwalny

Francuzi otworzą centrum badań w Krakowie

Francuski koncern energetyczny Eletricite da France (EDF) otworzy w Krakowie centrum badań i rozwoju. Ośrodek będzie się specjalizować w technologiach czystego węgla i współistnienia biomasy.

Francuzi otworzą centrum badań w Krakowie
Fot. www.krakow.pl

Naukowcy z EDF rozpoczną badania we współpracy z polskimi uczelniami technicznymi, do których należą m.in. Akademia Górniczo-Hutnicza i Politechnika Krakowska. Będą zajmować się tworzeniem projektów związanych ze zwiększeniem produkcji energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych, redukcją emisji zanieczyszczeń do środowiska, wspieraniem technologii umożliwiających wychwyt i składowanie dwutlenku węgla.

Kluczowym efektem działalności badań Centrum ma być powstanie dwóch lub trzech długoterminowych projektów, których wyniki znajdą zastosowanie w działalności francuskiej grupy energetycznej.

Warto wspomnieć, iż grupa EDF działa w Polsce od 13 lat i to największy na świecie operator elektrowni jądrowych, który dysponuje jednocześnie konwencjonalnymi źródłami energii.

Jak podaje portal Onet.pl, otwarcie krakowskiego ośrodka EDF przewidziano na 2 kwietnia br. Będzie to piąte na świecie centrum badań francuskiego potentata energetycznego. (KF)

Pokaż metkę
Osoba publikująca: ANNA WAŚKOWSKA
Podmiot publikujący: Redakcja MPI
Zobacz także