Komunikat archiwalny

Parkingi P&R: zobacz wizualizacje

Spółka Miejska Infrastruktura przygotowuje budowę kolejnych parkingów w systemie P&R. Wizualizacje inwestycji, które mają powstać przy pętlach Mały Płaszów i Kurdwanów można zobaczyć na stronie mi.krakow.pl.

Parkingi P&R: zobacz wizualizacje
Fot. mi.krakow.pl

Przypomnijmy: w Krakowie działają dwa parkingi w systemie P&R: przy pętli Czerwone Maki i przy ul. Balickiej. Wkrótce mają powstać kolejne takie inwestycje. – Obecnie przygotowujemy do realizacji trzy parkingi P&R – przy pętlach Mały Płaszów, Kurdwanów i Bieżanów.

Parking Mały Płaszów będzie zlokalizowany na gminnej działce bezpośrednio przy pętli tramwajowej. Miejsce znajdzie tam 171 pojazdów, dojazd do parkingu będzie zapewniony od strony ulicy Lipskiej Bocznej. Niemal tyle samo miejsc postojowych – 172 – będzie na parkingu Kurdwanów. Ten obiekt będzie zlokalizowany pod pętlą i obok niej, z wjazdem od ulicy Halszki. – W obu przypadkach dysponujemy już decyzjami lokalizacyjnymi i środowiskowymi – zaznacza Piotr Kącki, prezes spółki Miejska Infrastruktura. W kolejnym etapie zostanie wyłoniony wykonawca inwestycji, uzyskane pozwolenia na budowę.

Nowe parkingi P&R będą działać na podobnych zasadach, jak w przypadku obiektu przy pętli Czerwone Maki. Za darmo będą z nich korzystać osoby posiadające bilety komunikacji miejskiej. Z kolei osoby, które takich biletów nie posiadają, będą płaciły za parking. Za to na podstawie biletu postojowego będą mogły korzystać z komunikacji miejskiej.

Nowe parkingi P&R wyposażone będą w elementy dynamicznej informacji pasażerskiej. Przy ulicach dojazdowych do parkingów umieszczone zostaną tablice informujące w czasie rzeczywistym o ilości wolnych miejsc parkingowych.

Parkingi będą też miały rozwiązania przyjazne dla rowerzystów. Chodzi o przestrzeń, gdzie będzie można zostawić jednoślady i w dalszą podróż udać się komunikacją publiczną. Aby zapewnić lepszą ochronę, miejsca dla rowerów będą zadaszone, oświetlone, wyposażone w stojaki, a także objęte zostaną monitoringiem wizyjnym.

Nie zapominamy także o użytkownikach pojazdów elektrycznych. Z myślą o tej grupie zapewnione zostaną punkty ładowania pojazdów elektrycznych - informuje Piotr Kącki, prezes spółki Miejska Infrastruktura.

Wizualizację i mapki lokalizacyjne parkingów P&R w Małym Płaszowie i Kurdwanowie dostępne są na stronie mi.krakow.pl.

Warto wiedzieć, że inwestycje parkingowe działające w systemie P&R będą finansowane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. W kolejnych latach mają powstać m.in. tego typu obiekty w Bieżanowie, Bronowicach i Swoszowicach. Program budowy parkingów P&R zgłoszony przez Kraków w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych opiewa na kwotę około 82 mln zł. Rozpoczęcie realizacji inwestycji parkingowych możliwe będzie wraz z ogłoszeniem naborów projektów przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego

Dodatkowo, parkingi P&R będą też powstawać w ramach inwestycji tramwajowych. W ciągu najbliższych kilku lat takie inwestycje będą realizowane przy okazji budowy linii Krakowskiego Szybkiego Tramwaju do Górki Narodowej. Parkingi P&R powstaną przy pętli Krowodrza Gorka, w rejonie ul. Pachońskiego, a także przy końcowej pętli tramwajowej na Górce Narodowej.

Pokaż metkę
Autor: JAN MACHOWSKI
Osoba publikująca: KATARZYNA CZUBERNAT
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także