Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

125 lat Domu Pomocy Społecznej Helclów

Dom Pomocy Społecznej im. Ludwika i Anny Helclów w Krakowie obchodzi jubileusz 125-lecia służby osobom potrzebującym pomocy, ubogim i chorym. Jubileuszowe uroczystości zaplanowano na czwartek i piątek (8 - 9 października). W wydarzeniu weźmie udział m.in. Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

8 października (czwartek) uroczystości rozpoczną się mszą św. o godz. 15.00 celebrowaną przez J.E. Ks. Stanisława Kardynała Dziwisza (kaplica pw. św. Anny, DPS).

W trakcie nabożeństwa odbędzie się poświęcenie kamienia węgielnego pod budowę III Pawilonu Artysty Seniora. O godz. 16.00 w hollu w budynku głównym nastąpi odsłonięcie popiersi fundatorów Domu Pomocy Społecznej - Ludwika i Anny Helclów. O godz. 16.15 Prezydent Krakowa wręczy odznaczenia dla pracowników Domu Pomocy Społecznej (świetlica DPS). Pod koniec uroczystości Prezydent Krakowa otrzyma medal pamiątkowy z okazji 125-lecia istnienia DPS im. Helclów dla osób wspierających Dom.

Z kolei 9 października (piątek) odbędzie się konferencja „Dobroczynność w aspekcie historycznym, aktualnie i przyszłościowym”. Początek o godz. 9:00, świetlica DPS przy ul. Helclów 2. O godz. 14.00 rozpocznie się koncert w wykonaniu Salonowej Orkiestry „Camerata”. Program konferencji jest dostępny na stronie www.dpshelclow.pl.

Dom Pomocy Społecznej powstał z fundacji prywatnej małżonków Anny i Ludwika Helclów, którzy swój majątek przeznaczyli na wybudowanie Domu Ubogich. Za sprawą znakomitego architekta miejskiego Tomasza Prylińskiego, który zaprojektował gmach wraz z kaplicą, stał się perełką architektoniczną Krakowa i na trwałe wpisał się w jego pejzaż. Budowa trwała cztery lata (1886-1890 r.). W 1890 r. Kardynał Albin Dunajewski poświęcił Dom i konsekrował Kaplicę. Prowadzenie zakładu i sprawowanie opieki powierzono siostrom szarytkom. Dom na tamte czasy stanowił jeden z najbardziej nowoczesnych zakładów świadczących opiekę w Europie. W 1951 r. Zakład podzielił losy wszystkich fundacji – został upaństwowiony. Od tego czasu zaczął być coraz bardziej przeludniony, zaniedbany, w 1989 r. osiągnął liczbę 710 mieszkańców.

W 1990 r. powstał program modernizacji Domu, z wielkich sal wieloosobowych wygospodarowane zostały pokoje z zapleczem sanitarnym. Jednocześnie z poprawą standardu nastąpiło zmniejszenie ilości  mieszkańców, osiągając w 2010 r. liczbę 332 mieszkańców. Oprócz modernizacji wybudowano nowoczesny, dwufunkcyjny budynek kuchnio-pralni, wyposażony w najnowsze linie technologiczne. Ponadto  z  inicjatywy Prezydenta Jacka Majchrowskiego wybudowane zostały 2 pawilony w których zamieszkali Seniorzy – Artyści. Niektórzy z nich mimo sędziwego wieku są aktywni, malują, biorą udział w plenerach i wystawach. Aktualnie Dom ma jeszcze jedno poważne zadanie – wybudować III Pawilon Seniora Artysty, przeznaczony dla 55 osób. Budowę nowego Pawilonu zamierza wesprzeć prywatny darczyńca.

Pracownicy domu dążą do zorganizowania dla około 200 osób jak najlepszej opieki, prowadzonej w różnorodnych formach. Dla około 140 osób oprócz podtrzymywania dobrego stanu zdrowia najważniejsze są działania zmierzające do zagospodarowania wolego czasu. W tym zakresie placówka może pochwalić się bogatą ofertą zajęć.

pokaż metkę
Autor: JOANNA DUBIEL
Osoba publikująca: KATARZYNA CZUBERNAT
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2015-10-08
Data aktualizacji: 2015-10-08
Powrót

Zobacz także

Znajdź