Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Połowa Polek wykonuje badania piersi

Blisko 50% Polek zgłasza się na badania przesiewowe wykrywające raka piersi. Dane przedstawili eksperci podczas zorganizowanej 24 listopada w Warszawie debaty o nowotworach u kobiet. 

Wydarzenie poprzedził przedpremierowy pokaz filmu "Mama" z Penelopą Cruz w roli głównej, pokazujący dramat chorej na raka piersi kobiety, która zbyt późno zgłasza się na badania profilaktyczne. 


Dr Katarzyna Pogoda z Centrum Onkologii w Warszawie wskazała, że film pokazuje, jak istotne jest zgłaszanie się na badania przesiewowe raka piersi, do których co dwa lata zapraszane są kobiety w wieku 50-69 lat, najbardziej narażone na ten typ nowotworu. W Polsce badania są bezpłatne od 2007 r.


- Już po wprowadzeniu tych badań, wykonywanych przy użyciu mammografii, zgłaszało się na nie ponad 40 proc. Polek. Teraz odsetek ten zwiększył się do prawie 50 proc. Niestety, jak na razie już się on nie zwiększa, choć chcielibyśmy, żeby jak najwięcej kobiet badało się profilaktyczne w kierunku raka piersi i innych nowotworów - powiedział kierownik oddziału zachowawczego kliniki nowotworów piersi i chirurgii rekonstrukcyjnej warszawskiego Centrum Onkologii, dr Jerzy Giermek.


Specjaliści zwracają uwagę, że niektóre kobiety nie chcą się zgłaszać na badania, gdyż obawiają się wykrycia raka. Niektóre kobiety nie zgłaszają się do lekarza nawet wtedy, gdy same wyczują palcami guzek w piersi.
Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. Stanowi około 23% wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe u Polek. Występuje częściej po menopauzie. Ryzyko zachorowania wzrasta po 50. roku życia. 


Najważniejszym czynnikiem w istotny sposób wpływającym na wyniki leczenia jest wykrycie nowotworu w jak najwcześniejszym stadium rozwoju. Metodę w znacznym stopniu umożliwiającą rozpoznanie zmian chorobowych stanowi mammografia.


Szczegółowy opis programu wraz z podaniem placówek, które wykonują badania w  Krakowie i  Małopolsce jest dostępny na stronie Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia www.nfz-krakow.pl
 

pokaż metkę
Osoba publikująca: PAULINA POLAK
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2015-11-27
Data aktualizacji: 2015-11-27
Powrót

Zobacz także

Znajdź