Komunikat archiwalny

Znamy zwycięzców 73. Konkursu Szopek Krakowskich [FOTO, VIDEO]

6 grudnia 2015 r., w sali audytoryjnej – Kupferhaus w Pałacu Krzysztofory, zostały ogłoszone wyniki 73. Konkursu Szopek Krakowskich oraz zainaugurowano Pokonkursową Wystawę Szopek Krakowskich. 

Znamy zwycięzców 73. Konkursu Szopek Krakowskich [FOTO, VIDEO]
Fot. Łukasz Pytko

W dniu konkursu, który w tym roku przypadł na 3 grudnia, na Rynek Główny od rana przybywali szopkarze ze swoimi dziełami, aby zająć jak najlepsze miejsca na stopniach pomnika Adama Mickiewicza. Po hejnale o godz. 12.00 korowód twórców przeszedł wokół Rynku Głównego przed estradę, gdzie odbyła się prezentacja szopek. Następnie szopki zostały przeniesione przez twórców do Pałacu Krzysztofory, gdzie do późnego wieczora odbywały się obrady Jury. Wyniki trzymane były w tajemnicy aż do 6 grudnia, kiedy to zostały uroczyście ogłoszone, a wyróżnieni szopkarze zostali uhonorowani i nagrodzeni.

Loading the player...

Wszystkie zgłoszone szopki są tradycyjnie prezentowane na pokonkursowej wystawie w Pałacu Krzysztofory od 7 grudnia 2015 r. do 28 lutego 2016 r. Godziny otwarcia wystawy: niedziela–czwartek: 9.00–18.00, piątek–sobota: 9.00–19.00.

Szopki oceniono w trzech kategoriach: kategorii seniorów, kategorii młodzieżowej i kategorii dziecięcej.

Pozostałe szopki oceniano w grupach wg ich wielkości:
gr. I - szopki duże
gr. II - szopki średnie
gr. III - szopki małe
gr. IV - szopki miniaturowe.

W kategorii seniorów, w poszczególnych grupach przyznano następujące nagrody:

GRUPA I – SZOPKI DUŻE

Grand Prix
szopka nr 21 – Leszek Zarzycki 

Nagroda I
szopka nr  24 – Maciej Moszew 
szopka nr 1 – Zbigniew Zyman 

Nagroda II
szopka nr 10 – Renata Markowska, Edward Markowski, Marek Markowski

Nagroda III
szopka nr 19 – Tadeusz Gillert 
szopka nr 2 – Marzena Krawczyk 
szopka nr 40 – Katarzyna Racka

Wyróżnienie
szopka nr 15 – Roman Woźniak, Jarosław Magierowski  
szopka nr 17 – Anna Malik, Rozalia Malik                              

GRUPA II - SZOPKI ŚREDNIE

Nagroda I
szopka nr 3 – Stanisław Malik

Nagroda II
szopka nr 5 – Zbigniew Gillert 

Nagroda III
szopka nr 6 – Jan Freiberg

Wyróżnienie     
szopka nr 18 – Andrzej Majewski 
                        
GRUPA III – SZOPKI MAŁE

Nagroda I
szopka nr 8 –  Kazimierz Stopiński

Nagroda II
szopka nr 37 – Marek Głuch

Nagroda III
szopka nr 7 – Andrzej Wróbel                      

Wyróżnienie     
szopka nr 4 – Andrzej Malik 

GRUPA IV - SZOPKI MINIATUROWE

Nagroda I        
szopka nr 38 – Wiesław Barczewski 

Nagroda II       
szopka nr 42 – Jan Kirsz  

Nagroda III      
szopka nr 14 – Jakub Zawadziński  

Wyróżnienie       
szopka nr 11 – Filip Fotomajczyk 
           
Nagrodę imienia Zofii i Romana Reinfussów otrzymali Elżbieta i Janusz Koszyccy za szopkę nr 26. 

Nagrodę imienia dyrektora Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, Jerzego Dobrzyckiego za 55-lecie pracy twórczej otrzymał Maciej Moszew za szopkę nr 24.
  
W kategorii młodzieżowej Jury Konkursu przyznało nagrody:
szopka nr 26 – Sylwia Stachurska i Sebastian Lasoń   
szopka nr 36 – uczniowie klasy 5b ze Specjalnej Szkoły Podstawowej nr 150 w Krakowie  
szopka nr 65 – Klaudia Kubacka, Zuzanna Podgórska, Gabriela Pudlik 
szopka nr 67 – Jan Myjak, Stanisław Myjak 
szopka nr 125 – Joanna Korzeniowska

W kategorii dziecięcej Jury Konkursu nagrodziło najładniejsze szopki w trzech grupach wiekowych:

GRUPA III (od 12 do 14 lat)
nr 18 – uczniowie ze Szkoły Podstawowej przy Ambasadzie RP w Budapeszcie  
nr 24 – Karol Lenart 
nr 25 – Maciej Hosaniak 
nr 27 – Rafał Skałka, Kamil Szejpało 
nr 30 – Julia Janczura 
nr 76 – Patrycja Jaskierny, Ignacy Czajkowski 
nr 119 – Szymon Wilkoński  
            
GRUPA II (od 9 do 11 lat)
nr 12 – Emilia Krawczyk 
nr 17 – uczniowie klasy 5e  ze Szkoły Podstawowej nr 158 w Krakowie 
nr 23 – Krzysztof Stolarski
nr 84 – Milena Binder
nr 87 – praca zbiorowa dzieci z Koła Miłośników Krakowa w Szkole Podstawowej nr 138 w Krakowie i Międzynarodowego Ośrodka Języków Ojczystych w Eskilstunie (Szwecja) 
nr 90 - praca zbiorowa dzieci z Domu Kultury „Podgórze” 
nr 91 – Gabriela i Michalina Kupiec 

GRUPA I (do lat 8)
nr 75 – Bruno Jaskierny 
nr 128 – uczniowie klasy Ib ze Szkoły Podstawowej nr 26 w Krakowie
nr 139 – praca zbiorowa dzieci z Samorządowego Przedszkola nr 20 w Krakowie 
nr 143 – praca zbiorowa dzieci z Polsko-Angielskiego Przedszkola Bright Child w Krakowie 

Nagrodę specjalną dla najmłodszych twórców szopek krakowskich z fundacji Krakowskiego Przedsiębiorstwa Wytwórczo Usługowego Artim Sp. z o.o., otrzymali autorzy szopek:

nr 16 – Wanda Cora
nr 52 – Róża Mystkowska

Specjalne wyróżnienia otrzymali autorzy szopek:
nr 5 – z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Wielkich Drogach 
nr 9 – z Przedszkola „Kącik Świata” w Krakowie 
nr 13 – z Przedszkola Integracyjnego Montessori w Krakowie
nr 14 – z Kółka Technicznego Plastuś w Przedszkolu nr 5 w Krakowie 
nr 20 – z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci z Afazją przy Zgromadzeniu Sióstr Felicjanek w Krakowie 
nr 31 – z Zespołu Szkół Specjalnych w Tarnobrzegu
nr 33 – Julia Borkowska, Agata Drzewiecka z Domu Dziecka w Tarnobrzegu 
nr 34 – z Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej Domy dla Dzieci i Młodzieży w Łoniowie  
nr 43 – z Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej Wsparcia Dziennego „Chatka Puchatka” prowadzonej przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci w Krakowie 
nr 60 – z Koła Plastycznego Szkoły Podstawowej w Zarzycach Wielkich 
nr 66 – ze Zespołu Placówek Resocjalizacyjno-Socjoterapeutycznych w Krakowie 
nr 68 – z Przedszkola nr 95 w Krakowie i Centrum Sztuki Współczesnej Solvay 
nr 78 – z Przedszkola nr 39 w Krakowie 
nr 85 – z klasy I Społecznego Gimnazjum nr 3 w Krakowie 
nr 89 – z Domu Kultury „Podgórze”
nr 111 – z Domu Kultury „Podgórze”
nr 124 – Matylda Palczewska z MDK „Dom Harcerza”

Pokaż metkę
Autor: DOMINIKA BIESIADA
Osoba publikująca: KATARZYNA CZUBERNAT
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także
Kalendarz kulturalny
2016-10-01