Komunikat archiwalny

Gwiazdy po kolędzie na Święcie Siemachy

W niedzielę (20 grudnia) wieczorem uroczysty koncert zwieńczył kolejny rok pracy Stowarzyszenia SIEMACHA. W świątecznym spotkaniu w Starej Zajezdni Kraków by DeSilva wzięło udział ponad 900 wychowanków, pracowników, przyjaciół i partnerów stowarzyszenia. Gośćmi honorowymi byli Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk oraz Andrij Deszczycia - Ambasador Ukrainy w Polsce. Na spotkanie przybyli także Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski i ks. Kardynał Franciszek Macharski.

Gwiazdy po kolędzie na Święcie Siemachy
Fot. Materiały prasowe

Podczas „Wieczoru Kolęd” młodzi wokaliści zaprezentowali kolędy i utwory świąteczne, które z początkiem grudnia ukazały się na płycie „Gwiazdy po kolędzie”. W wyjątkowym projekcie muzycznym, z którego dochód zostanie przeznaczony na realizację muzycznych zainteresowań wychowanków Stowarzyszenia, wzięli udział: Margaret, Kasia Popowska, Sarsa, Pamela Stone, Antek Smykiewicz i Rafał Brzozowski, a towarzyszyli im wychowankowie SIEMACHY. Podczas koncertu w krakowskiej Starej Zajezdni do polskich muzyków dołączył kanadyjski piosenkarz Matt Dusk, a wielką niespodzianką okazał się występ znanego ukraińskiego wokalisty Fomy.

Na konferencji prasowej, ks. Andrzej Augustyński, Przewodniczący Zarządu Stowarzyszenia SIEMACHA, podkreślił rolę Stowarzyszenia w budowaniu pokoju i społeczeństwa obywatelskiego: "Ogromna część naszego zaangażowania to jest wysiłek zmierzający do tego, żeby wychować ludzi do dialogu, żeby wyposażyć ich w takie umiejętności, które pozwolą im budować relacje z innymi, mieć satysfakcję ze swoich własnych osiągnięć, umieć je odkryć, rozwinąć talenty i po prostu cieszyć się życiem. Wierzymy głęboko w to, że człowiek spełniony (...) nigdy nie pomyśli o tym, żeby wzniecać wojny."

Do gości zwrócił się również Przewodniczący Rady Europejskiej, Donald Tusk."Obiecałem sobie, że głos nie będzie mi drżał tym razem, jednak między wami tracę pewność siebie jako polityka, osoby oficjalnej, bo wiem, że jest to miejsce wyjątkowe i potrafi wytrącić ludzi takich jak ja ze stanu pewności siebie. Andrzeju po raz kolejny mam ten wielki zaszczyt aby być z wami w przeddzień Świąt Bożego Narodzenia. To jest dla mnie grono ważniejsze, niż wszyscy przywódcy świata”, dodał “Tutaj dobro czuje się w sposób bezdyskusyjny i te dobre intencje wypełniają przestrzeń, wszędzie tam, gdzie jesteście - ludzie SIEMACHY. Nie wiem, ile razy już byliśmy razem ze sobą w Wigilię, ale wiem jedno, że w tym gronie rozpoznajecie lepiej niż ktokolwiek inny, czym jest dobro. Miedzy wami czuje się tę pewność, że dobro które jest w nas i wokół nas, jest ważniejsze niż zło, które jest wokół nas i czasami w nas, za to chciałem wam bardzo podziękować." Na koniec Przewodniczący złożył wszystkim gościom najlepsze świąteczne życzenia.

 Głos zabrał także Ambasador Ukrainy w Polsce, Andrij Deszczycia: "Nie udało mi się dotrzeć tu samolotem, udało się pociągiem, myślałem aby użyć sań św. Mikołaja, ale nie było śniegu. Nie mogłem jednak do was nie dotrzeć. Dużo robicie dla wsparcia Ukrainy, aby duch pokoju, ciepła i przyjaźni był też na Ukrainie.  Dziękujemy wam szczególnie, za wspieracie w czasie, kiedy drugi rok walczymy z agresją rosyjską. Mamy nadzieję, że wywalczymy pokój na Ukrainie dzięki pomocy Polaków, przy wsparciu całego świata. Dzieci to nasza przyszłość, dlatego szczególnie mnie cieszy, że SIEMACHA planuje rozpocząć działalność także na Ukrainie. Dzięki temu pokolenie naszych młodych ludzi będzie mogło poczuć się jak jedna wielka europejska rodzina.”

Podczas "Wieczoru Kolęd" Rafał Sonik, przedsiębiorca, sportowiec i filantrop związany z SIEMACHĄ od ponad 20 lat, przedstawił dwóch wychowanków SIEMACHY, którzy dołączą do niego w czasie tegorocznego rajdu Dakar. Już w styczniu dwóch podopiecznych SIEMACHY otrzyma szansę zobaczenia Rajdu Dakar od środka. Karol Ludwinek i Dominik Fitrzycki (z placówek w Kielcach i Tarnowie) będą towarzyszyć Sonikowi w drodze do obrony ubiegłorocznego zwycięstwa.

Pokaż metkę
Autor: TOMASZ STANKIEWICZ
Osoba publikująca: TOMASZ STANKIEWICZ
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także