Komunikat archiwalny

Odpis aktu stanu cywilnego otrzymasz pocztą

Urząd Stanu Cywilnego w Krakowie zachęca do korzystania z elektronicznej platformy Usług Administracji Publicznej ePUAP i składania wniosków o odpis aktu stanu cywilnego za pośrednictwem internetu. Prawidłowo założony profil zaufany daje możliwość skorzystania z załatwienia wielu spraw urzędowych bez wychodzenia z domu.

Odpis aktu stanu cywilnego otrzymasz pocztą
Fot. Magiczny Kraków

Aby skorzystać z takiej możliwości należy posiadać Profil Zaufany. W tym celu należy wejść na stronę www.epuap.gov.pl, wypełnić wniosek rejestracyjny i założyć konto na ePUAP, a następnie udać się z dowodem osobistym lub paszportem do najbliższego urzędu, żeby potwierdzić profil zaufany (Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Urząd Skarbowy, Urząd Miasta Krakowa, Urząd Wojewódzki).

Profil Zaufany jest darmowy. Pełny wykaz punktów potwierdzających profil zaufany na terenie Gminy Miejskiej Kraków można znaleźć na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Miasta Krakowa www.bip.krakow.pl zakładka e urząd profil zaufany. Prawidłowo założony profil zaufany daje możliwość skorzystania z załatwienia wielu spraw urzędowych bez wychodzenia z domu.

Odpis aktu stanu cywilnego przy podaniach wniesionych za pośrednictwem profilu zaufanego doręczany jest wnioskodawcy bezpośrednio na adres zamieszkania. Nie trzeba tracić czasu i przyjeżdżać do USC, by załatwić sprawę, wystarczy wysłać wniosek o odpis aktu stanu cywilnego za pośrednictwem konta ePUAP do Urzędu Miasta Krakowa z domu i poczekać kilkanaście dni na wydanie dokumentu z rejestru stanu cywilnego np. aktu urodzenia, który listonosz przyniesie nam do miejsca zamieszkania.

W przypadku gdy wydanie odpisu podlega opłacie skarbowej (np. w sprawach spadkowych, czy dla towarzystw ubezpieczeniowych) do podania przesłanego za pośrednictwem platformy należy dołączyć dowód opłaty skarbowej. Za odpis skrócony aktu stanu cywilnego zgodnie z ustawą o opłacie skarbowej trzeba zapłacić 22 zł, a za odpis zupełny 33 zł. Opłatę uiszcza się na konto Urzędu Miasta Krakowa 49 1020 2892 2276 3005 0000 0000. Na dowodach wpłat internetowych należy wpisać czego opłata dotyczy, np. "za wydanie odpisu skróconego aktu urodzenia na nazwisko . . .",  oraz wydział Urzędu Miasta Krakowa, w którym sprawa ma być załatwiana, tj. "Urząd Stanu Cywilnego w Krakowie". Odpisy np. w celach świadczeń rodzinnych, ubezpieczeń społecznych, szkolnictwa są wydawane bezpłatnie.

Z możliwości jakie daje profil zaufany w zakresie wydawania odpisów mogą skorzystać osoby, które mieszkają w Krakowie, jak i poza Krakowem. Szczegółowe informacje o usługach, świadczonych przez internet można znaleźć na stronach Biuletynu Informacji Publicznej Miasta Krakowa lub www.obywatel.gov.pl.   

Pokaż metkę
Osoba publikująca: KATARZYNA CZUBERNAT
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także