Komunikat archiwalny

Fabryka Schindlera zaprasza na wykład

W czwartek, 28 stycznia o godz. 17.30 Fabryka Emalia Oskara Schindlera zaprasza na spotkanie z kierownikiem Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach Januszem Skickim, który wygłosi wykład pt. „Stanisław Mierzwa, konspiracyjny ludowiec z Krakowa, więzień Łubianki i Urzędu Bezpieczeństwa”. Spotkanie odbędzie się w ramach wydarzeń towarzyszących wystawie czasowej „Walczące Miasto 1939-1945”.

Fabryka Schindlera zaprasza na wykład
Fot. Muzeum Historyczne Miasta Krakowa

Stanisław Mierzwa pseud. „Słomka” w okresie okupacji niemieckiej był członkiem konspiracyjnego Krakowskiego Komitetu Międzypartyjnego. Zasiadał w podziemnym parlamencie – Radzie Jedności Narodowej.

28 marca 1945 r. został aresztowany przez NKWD w Pruszkowie i osądzony w Moskwie w procesie szesnastu przywódców Polskiego Państwa Podziemnego. Po odbyciu kary więzienia, wrócił do kraju. Został powtórnie aresztowany w 1946 r. przez Urząd Bezpieczeństwa. Rok później skazano go w tzw. „procesie krakowskim” na karę 10 lat więzienia, na podstawie absurdalnych zarzutów usiłowania zmiany ustroju przemocą oraz współpracę w tym zakresie z antykomunistyczną organizacją Wolność i Niezawisłość.

Był inicjatorem utworzenia Muzeum im. Wincentego Witosa w Wierzchosławicach. Zmarł w 1985 r. w Krakowie.

28.01.2016 r. (czwartek), godz. 17.30, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Oddział Fabryka Emalia Oskara Schindlera, ul. Lipowa 4.

Pokaż metkę
Autor: DOMINIKA BIESIADA
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący:
Zobacz także
Kalendarz kulturalny
2016-12-03